| tonyc7 a întrebat:

De ce razboaiele sunt cele mai mediatizate aspecte ale istoriei? Nu exista alte aspecte mai importante decat acestea in istorie?

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Sunt cele mai grave lucruri care s-au întâmplat pe planeta asta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca sunt cele mai distrugatoare actiuni.

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru ca prin razboi s-a definit totul. Dupa razboaie de sute de ani au venit si tratate de pace cu conditii, care au dus la alte razboaie. Trebuie sa cunoastem istoria ca sa nu o repetam, dar azi se fac jocuri cu razboaie, arme letale, etc, care fac razboiul sa para ca ceva cool

| Dintrebare a răspuns:

Pentru ca razboaiele au generat si au fost generate de cele mai importante evenimente ale istorie si au avut un mare impact in procesul de evolutie al civilizatiei. Tot ce tine geo-politica, granite, aliante, lideri marcanti, etc. a fost generat de razboaie, de intelegerile si tratatele de pace de dupa razboaie. Dar da, exista si alte evenimente importante ale istoriei cum sunt miscarile sociale, revolutiile culturale, sociale, politice etc.