| lifeistough a întrebat:

De ce se cere certificat de casatorie cand te inscrii la o facultate?!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se cere doar pentru cei casatoriti. Prin casatorie se poate schimba numele de familie(al unuia dintre soti ori chiar al amandurora, daca au optat sa aiba ambele nume) si atunci nu mai corespund cu numele din certificatul de nastere ori cu cel de pe diplome si numai asa se poate vedea de ce nu corespund si ca este aceeasi persoana.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se cere, in special fetelor, pentru ca acestea, prin casatorie, isi schimba numele care, astfel, nu mai corespunde cu cel din certificatul de nastere.

| sinblade27 a răspuns:

Depinde de situatie. in general se cere pentru a face legatura intre acte unu s-a schimbat numele si diploma de bac e pe alt nume si alta sunt niste deductii pentru asa ceva

| nsn83 a răspuns:

Sa vada cine s-a nenorocit de tanar!laughing