| andytza a întrebat:

De ce se confunda adesea prostia cu necunostina?

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu se confunda.Prostia tine de inzestrarea mintala nativa, iar ignoranta de lipsa de informare. Un semn care i-ar putea deosebi este aroganta, pe care cel mai des prostul o afiseaza.Nu-ti amintesti vorba lui Creanga:"Prostul care nu-i fudul, parca nu e prost destul!"

| elena a răspuns:

Nu este adevarat...niciodata un prost nu va recunoaste, ca nu are stiinta de ceva anume, dar va persista in prostia lui...

| Flav a răspuns:

Pentru ca e vorba de invidie, parvenire si infatuare. Daca nu ai cunostinta de cauza de ceva, esti catalogat drept prost ca habar n-ai. Si persoana care detine acele informatii intr-un domeniu pe care nu-l stapanesti, va avea grija sa para extrem de inteligenta. Nestiinta e o slabiciune, nu prostie. Cum e si cu calculatoarele. Cunosc multi oameni intelectuali care habar n-au sa foloseasca calculatorul fiindca nu au avut treaba cu acest domeniu deloc. Se trezesc altii si spun: ''haha, prostul ala care nici nu stie sa umble cu mouse-ul?''. Ha? Asta e nestiinta asupra pc-ului, nu prostie. Dar fiecare isi etaleaza atuu-rile si are grija sa le scoata cat mai in evidenta, de aici rezulta si acea confuzie de care vorbesti.

| Razvan a răspuns:

Nu mi se pare ca se confunda.Atunci cand nu stii dar vrei, poti. Dar daca nici nu sti nici nu vrei, e gravlaughing

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Prostia e un domeniu foarte vast, din pacate. Asa ca depinde de la context, la context.

| edoru a răspuns:

Consider ca necunostina si prostia sunt adesea confundate pentru ca altfel termenul elucubratie si actiunea de a elucubra nu ar exista.
*elucubratia este o combinatie haotica de elemente absurde
**m-am exprimat ca la scoala, doar ca n-am ridicat doua degete, o sa iau nota mica la purtare?;-)