| Croampa a întrebat:

De ce unii oameni confunda prostia cu rasismul?
Cred ca este penibil sa fii rasist cu tine insuti.

13 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Chiar daca nu toti il exprimam, crestem cu narcisismul in vene, exceptie facand doar cei care sufera de depresie. Prin urmare cum ar putea o persoana sa fie rasista cu ea insasi?! A fi rasist nu te face prost, te face doar introvertit...singuratic poate cu timpul. Rasistul întotdeauna vede la tine defectele, atat fizice cat si comportamentale. Rasistul vede la nivel de persoana, nu la nivel de grup. Martin Luther King si tiganii sau orice alte persoane ce nu le impartasesc trasaturile fizice, modul de gandire si comportamentul sunt automat pusi la zid, judecati. Rasistul are totusi si o calitate buna datorita faptului ca isi doreste o societate de calitate, cum vede el aceasta societate este gresit insa intentia este buna.

Victimelor rasistilor le recomand o singura replica celebra :,, It's not who I am underneath but what I do that defines me''.

PS: A judeca o persoana de culoare diferita te face rasist. A judeca un rasist ce te face?!

| OoBunnyoO a răspuns:

Rasismul este atunci cand ai o parere proasta despre persoane care apartin altei rase (alta culoare a pielii), comparativ cu cea din care faci tu parte.

| syd2 a răspuns:

"Unii" oameni, nu au destule circumvolutiuni pe creier, atat-ti spun.

| Croampa explică (pentru syd2):

Buna observatia. Nu cred ca atunci cand remarci prostia esti neaparat rasist.

| Suck a răspuns:

Ideea e sa nu privesti paiul din ochii altuia ci sa te uiti la barna din ochiul tau... toti suntem rasisti, asta nu e ceva nou sau rau, fiecare cu teritoriul lui.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu e vorba de nicio "confuzie".
Conform DICTIONARULUI:
RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane.

Ai acolo doi termeni: biologic, SI intelectual, deci unde este "confuzia" din moment ce rasismul "judecă" și din punct de vedere biologic dar și din punctul de vedere al INTELECTULUI? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata se confunda pentru ca eu cred ca aia care sunt rasisti sunt si prosti. Nu toti prostii sunt rasisti, dar asta e alta treaba.

| vaporwave a răspuns:

Fii mai explicit

| Croampa explică (pentru vaporwave):

Cred ca daca-ti spui parerea despre anumite persoane sau lucruri nu inseamna ca esti rasist.
Si atunci, cine poate spune cand s-a depasit limita si esti rasist?
Mai precis, cand poti sa cataloghezi o persoana ca este rasista?

| vaporwave a răspuns (pentru Croampa):

In general cand ai niste prejudecati, despre negri, de exemplu, ca ii consideri inferiori si chestii d-astea, e tarziu si n-am chef sa scriu prea mult, dar te-ai prins tu

| WarriorCat a răspuns:

Ei cred ca rasistii sunt prosti.
Sau prostii sunt rasisti
Cine a spus asta este ambele big grin

| Lusfe a răspuns:

Nu stiu daca sa rad sau ce sa fac la aceasta intrebare.Defapt la aceasta fraza " cred ca este penibil sa fii rasist cu tine insuti" adica sa fii rasist inseamna sa nu suporto oamenii de alte natii in afara de cea a ta deci cum ai putea fii rasist cu tine? Pe bune inainte sa scrieti ceva interesati va ce inseamna anumite cuvinte

| Croampa explică (pentru Lusfe):

Realizezi ca esti total pe langa subiect? Habar n-ai ce vorbim dar totusi comentezi