| anonim_4396 a întrebat:

De ce se confundă cuvântul "asocial" cu "antisocial"?

Răspuns Câştigător
| ILoveBlackCats a răspuns:

Pentru ca seamănă.
Am dreptate?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se confunda deloc, daca le stii intelesurile.

Confuzia apare numai la anafabetii care nu cunosc cuvintele si sensurile lor, nuami aceia le incurca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că oricât ai vrea ele se asemăna destul de mult chiar și la înțeles.

| sierra1 a răspuns:

Nu se confundă (dacă ai stofă): unul e neadaptat, altul e voit pe lângă

| gabicoo a răspuns:

Pentru că mulți dintre dragii noștri concetățeni nu știu bine câte urechi au!

| SingleForOne a răspuns:

Datorită lipsei de cunoaștere a definițiilor și a psihologiei, sau cel puțin bunul simț.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

ASOCIÁL, -Ă, asociali, -e, adj. (Despre oameni) Care nu este adaptat vieții sociale; refractar la integrarea socială. [ Pr. : -ci-al] – Din fr.
ANTISOCIÁL, -Ă
, antisociali, -e, adj. Care se abate de la regulile de bună conviețuire în societate, care constituie o primejdie pentru societate. [Pr.: -ci-al] – Din fr.
Potrivit și dexului( diferența explicata mai corect nu cred ca se putea)
Seamana extrem de mult, dar totuși au alt sens.

| 4evergentleman a răspuns:

Asocial înseamnă că nu socializezi și antisociabil înseamnă că ai acte comportament ostil împotriva societății. Din cauza analfabetismului funcțional care e in floare la tineret și la orice categorie de vârstă.

| 4evergentleman a răspuns:

O persoană asocială nu are capacitate/abilitate de comunicare, e de regulă un neadaptat.

| newaccountbye a răspuns:

Poate pentru că seamănă.