| anonim_4396 a întrebat:

De ce se da matematica obligatoriu la bag pentru majoritatea claselor?
De ce vrea ministerul sa pice elevii bac-ul?
Ca sa ramana prosti si sa stea in tara?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Haha uite unde era teoria conspiratiei. Generatiile actuale abia leaga 2 cuvinte, nici daca singura proba de la bac ar fi scrierea numelui nu ar fi promovabilitate 100%.

si spre informatica ta, la profilele umaniste nici macar nu se da matematica la bac, nu te obliga nimeni sa faci liceul la un profil real daca nu esti in stare sa intelegi matematica.

| Innsbruck a răspuns:

Dupa cum ai observat sistemul de invatamant din Romania este extrem de prost. Daca cei de la minister au spus ca Romulus si Remus au supt de la vulpe, ce sa te mai astepti de la ei?
Matematica este destul de nefolositoare, sigur nu o sa folosesc fractii sau ecuatii de gadul 2 cand o sa ii dau de mancar bebelusului meu sau cand o sa merg pe strada.

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Pentru ca matematica este la fel de importanta cum este si limba romana. Daca inveti la matematica, n-ai de ce sa pici. Fa niste meditatii, acolo iti poti intreba profesorul fiecare detaliu in parte pe care nu-l intelegi.
Sunt elevi diferiți: unii se pricep la matematica si se plâng de romana, altii se pricep la romana si se plâng de matematica, alții se pricep la ambele si nu se plâng deloc si ceilalți care nu se pricep la nimic si se plâng de tot laughing
Asta este sistemul de invatamant happy

| wddixtrei a răspuns:

Ai mare dreptate! De ce iti trebuie matematica daca exista atata tehnologie!