| Petrut360 a întrebat:

De ce se masoara precipitatiile anuale in milimetri? Ar parea ciudat pentru cine nu stie.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Pai nu e normal? Ia o suprafata plana de 1 metru patrat sa zicem, in care cade niste apa de ploaie, daca apa nu se absoarbe - prin absurd - de sol, nu se evapora si nu pleaca de acolo la vale, va creste in inaltime, care se masoara apoi in mm. Popular, de la meteo, toata lumea merge pe litri pe metrul patrat, care nu e gresit dar e mai putin precis.