| Ema_4103 a întrebat:

De ce se promoveaza atat de mult efectul de turma? E chiar asa de greu sa vrei sa fii pe picioarele tale si sa gandesti?
Parca Romania e o tara de xerox-uri...

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Oamenii cand sunt pe cont propriu sunt intelingenti! dar cand sunt intr-un grup sunt mai prosti ca oile! ...fiindca se bazeaza mai mult pe ce li se zice. decat pe ce gandesc ei insisi!

| georgesur a răspuns:

Da,se promoveaza spiritul gregar!
De cine? De scoala,de media,de biserica,de politicieni(cu institutiile statului), de cutume acceptate de "bobor", etc.
De ce? Pentru simplul motiv ca "o turma mare"poate fi condusa(sau macar manipulata) de un numar mic de oameni; acesti "sefi de turma" nu conduc de fapt acest popor ci il capusaza.

| georgesur a răspuns:

@Apache,am mari indoieli alaturi de afirmatia ta :"Oamenii cand sunt pe cont propriu sunt intelingenti ".Cam 95% din ei,chiar si pe "cont propriu"sunt deficitari la logica; despre observatie/asociere, despre comunicare si cunostinte/abilitati, ce sa mai vorbim...alea sunt "dexteritati"!

Răspuns utilizator avertizat
| emy a răspuns:

Da, e greu.Si stii de ce? Pentru ca ori nu ne duce capul,ori ne este teama sa nu fim luati drept nebuni(daca gandim altfel decat majoritatea), ori pentru ca ne consideram mai prosti decat altii, daca nu facem ca ei.Asa au gandit toti care au fost pe la conducerebig grinaca PSD-istii au furat,hai sa furam si noi! Ce,noi suntem mai prosti? Daca PNTCD-istii au furat,hai, si noi! Si uite asa, tara noastra a ajuns in halul in care a ajuns.Asa sunem si noi.Noi nu ne punem problema:Mai,daca sunt si eu egoist,indiferent,rau,invidios (ca marea parte),ce se va alege de societatea noastra? Nu,noi ne luam dupa majoritatea,si, astfel, ne ducem tot mai "la vale".A.si inca cevabig grinaca suntem asa cum suntem, ii ajutam si pe mai marii tarii noastre si ai lumii sa-si atinga scopul.Princpiul lor estebig grinezbina si stapaneste! Daca noi am fi mai uniti si mai buni,mai solidari,nu le-ar fi atat de usor sa-si faca mendrele(cum se spune).Dar,noi,fiind dezbinati, nepasatori unii fata de altii, le este mult mai usor sa faca ce vor cu noi.Cand vom intelege asta, va fi foarte, foarte bine.Pana atunci insa...Chiar daca avem greutati,trebuie sa incercam sa ne gandim si altii,sa-i ajutam cu ce si cat putem.Iar daca protestam impotriva masurilor care se iau, trebuie sa fim uniti, ca sa putem rezolva ceva.Altfel...ne pierdem timpul degeaba.Ma rog, asta e parerea mea.

| LoveMadScience a răspuns:

Ai drepate Ema. Se pare ca nevoia de bine ne face din ce in ce mai invidiosi, mai competitivi, mai rai. Multi oameni gandesc ''Daca x si-a luat un obiect, de ce sa nu imi iau si eu?''. Nu mai avem idei proprii, le copiem pe ale altora. Cred ca astfel obtinem satisfactia ca persoana pe care am copiat-o nu e mai tare decat noi insine. Este o conceptie total gresita dar din pacate este din ce in ce mai frecvent.Succeskiss