| oceanoflove a întrebat:

De ce se pune "a" in urmatoare sintagma " a hurt Alex"?
La ce se foloseste "as"? S-ar traduce drept "cum" ca adverb relativ.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

"a"-ul din "a hurt Alex" nu exista sau, in cazuri contextuale, "a"ul tine loc de un nume; in cazul dat, nu are nicio valoare si niciun sens, "a/an" se foloseste pentru "un/o", unde "a" se pune inaintea unui cuvant care incepe cu o consoana, iar "an" se pune cand cuvantul incepe cu o vocala.
"As" se traduce in multe moduri, cauta in dictionare, ele iti vor da si contextul.