| Paul67o a întrebat:

De ce secolele se scriu cu cifre romane?

2 răspunsuri:
| NisipLaMare a răspuns:

Istoria nu ti-a placut.Asta inveti la istorie. Daca mai esti la scoala intreaba profu/a.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Pe măsură ce au trecut secolele, cifrele romane au rămas modul standard de scriere al numerelor în toată Europa. Sistemul roman de reprezentare al numerelor a fost inventat în anul 500 înainte de Hristos. Iar pe măsură ce Romani au cucerit o mare parte din lumea care le era cunoscută, sistemul lor de reprezentare al numerelor, s-a răspândit în toată Europa. Unde cifrele romane au rămas metoda principală de reprezentare a numerelor timp de secole, chiar și până în ziua de azi. Dar unii le scriu și în numere arabe.