| 25875721 a întrebat:

De ce serpii inghit hrana intreaga?

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu au dinti sa mestece si sa marunteasca bucatile de carne. Din cauza asta ei pot sa inghita bucati foarte, foarte mari si sa nu manance mult timp. Depinde de marimea sarpelui, normal. Pitonii si anacondele mari cica pot inghiti si un vitel intreg.

| 4ndr33y a răspuns:

Pentru ca n-au dinti...

| sorinutza99 a răspuns:

Serpii nu isi mesteca hrana si nici nu rup bucati din ea, ci o inghit intreaga. Pot face asta deoarece au o adaptare speciala la nivelul maxilarelor - cel doua jumatati ale falcii inferioare sunt unite printr-un ligament extrem de elastic, ceea ce le permite sa caste o gura enorma si sa inghita prazi cu diametrul mult mai mare decat diametrul lor
http://www.descopera.ro/natura/6311376-10-lucruri-interesante-despre-serpi