| kiteen a întrebat:

De ce sunt atat de multi analfabeti in Romania? Chiar asa de grea este gramatica limbii romane?

Răspuns Câştigător
| chelie91ptm a răspuns:

E trist, dar adevarat.
O limba avem, una chiar frumoasa, si nici pe aia nu suntem in stare s-o invatam. Si te-ai astepta ca macar cei care lucreaza in mass-media, si se presupune c-au terminat o facultate de profil, sa aiba habar cu ce se mananca limba romana. In ultima vreme, nici asta nu mai e valabil.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai mult conteaza dezinteresul persoanelor in cauza, cu toate ca si limba romana (implicit si gramatica) este una dintre cele mai grele din lume. Numai bine!

| Deniisze a răspuns:

De aia au picat atatia elevi la bac anul' asta!
Romania se duce... pe zi ce trece, nu va mai fi ce a fost odata'...
Tineretu din ziua de azi e praf fata de acela care erau acum cativa ani.In ziua de azi nu mai exista RUSINE!winking

| EuSiCuMine a răspuns:

Nu le place scoala, cred ca totul se invarte in juru' lor.etc
Asta e. numai bine:*

| PinkPanther a răspuns:

O parte din vina o au profesorii dezinteresati si cealalta oamenii ignoranti, carora le este prea lene sa deschida o carte

| justme97 a răspuns:

Nu gramatica e de vina ci faptul ca nici nu au avut de unde sa invete
de mici nu au mers la scoala iar parintii sigur nu i au invatat acasa
de asta nu stiu sa scrie si sa citeasca
si daca parintii unuia nu l au dat la scoala atunci nici el nu si va da viitorul copil al scoala si tot asa
unii considera ca scoala nu i va ajuta dar se insala fiindca daca nu au baza adica nici macar sa scrie si sa citeaca sau sa stie cat fac2x2 nu stiu sigur alceva.si acest lucru nu i va ajuta sa duca un trai mai bun
sper ca ti am fost de ajutorhappy

| Anda1197 a răspuns:

Pai la ce a ajuns Romania in ziua de azi! Le este si lene sa mai citeasca inca odata propozitia ce au scris-o! XD, laughing!

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Din punctul meu de vedere gramatica limbii romane nu este grea.Din contra! Aici intervin educatia si societatea.

| harciog a răspuns:

Sint harciog, vrei sa ne cunoastem?

| sweet2kitty1049 a răspuns:

Nu este chiar ASA DE GREA precum se spune dar mai nimeni nu mai vrea sa ma invete lucruri care sunt esentiale in viata cum ar fi acesta "Ce a-ti facut l-a bunica?" in loc de "Ce ati facut la bunica?" sau "Ia vazut cineva pe ce-i doi?" in loc de "I-a vazut cineva pe cei doi?"...sau mai sunt acele greseli "m-am dus" "l-am vazut" "ce-i mai buni" "v-a mai fi vreodata", greseli facute de cei carora le este "lene" sa mai desparta cuvintele sau sa se gandeasca macar, ca la clasa I, ca atunci cand ureamza o actiune se scrie cu cratima...parte cu "lenea" parca se mai poate crede dar cea cu scrisul despartit cand nu este cazul nu se poate scuza; dar ce sa faca elevii cand si in randul profesorilor si oamenilor cu renume se intampla aceleasi lucruri; dezacorduri "e multi oameni", tot felul de greseli gramaticale si (asta este chiar de neiertat pentru un adult) sa omita litere din cuvinte; si asta se intampla mai ales la elevi pentru ca se scrie numai cu prescurtari si tot felul si niciodata nu se respecta gramatica; dar este bine totusi ca se mai gasesc inca elevi chiar de nota 10(desi sunt in ultimul timp FOARTE rari) fara sa fi dat mita sau altceva profesorilor; huh, ma bucur ca am putu spune si eu ceva despre toate aceste probleme prin intermediul intrebarii tale happy

| ancutzika27 a răspuns:

Ma bucur ca macar tu ai scris corect.De obicei chiar cei care pun intrebarea asta o dau in bara.Iar raspunsul meu este ca probabil se cred mai "cool" daca scriu "tsiam" in loc de ti-am.sau altele asemanatoare.

| Dyana_3851 a răspuns:

Daca nu le place scoalalaughing

Răspuns utilizator avertizat