| anonim_4396 a întrebat:

Dezinteres sau este grea gramatica limbii romane?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gramatica limbii române chiar este grea. Aproape totul se acordă în gen, număr şi caz. Număr mare de ortograme, plus norme noi, plus multe omofone de tipul "nu mai" şi "numai". E destul de greu.
Plus că mulţi au înţeles greşit sintagma că "În română se scrie aşa cum se aude", dar asta elaughing.
E şi mult dezinteres dar şi faptul că li se permite mult adolescenţilor. La un moment dat am fost avertizat că abuzez de dreptul de a raporta pentru că raportam întrebările care încălcau cele mai banale norme de gramatică.
Nu spun să cunoască toată lumea diferenţa dintre "aceeaşi" şi "aceiaşi" dar "nici kear s scr toate cuv asa... km itz vyne".
Salut!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gramatica limbii romane este una dintre cele mai grele gramatici din lume, dar asta nu inseamna ca nu trebuie invatata bine, mai ales de nativii romani. De asemenea si limba romana este una grea.
Pe acest site, pe langa nestiinta, se mai adauga si graba, neatentia, dezinteresul, nepasarea si tendinta de imitare a unor exemple negative, din parea unora dintre copii(vezi pls in loc de va rog, multele dezacorduri, cuvinte scrise gresit, virgula pusa intre subiect si predicat si multe altele).
Mai cred si ca nu se verifica postarea, cu destula atentie sau chiar deloc, inainte de a fi publicata. S-auzim si de bine!

| Arthur a răspuns:

Întradevăr este mai complexă decât a multor alte limbi, asta şi din spusele mai multor studenţi străini care învaţă la noi în România. Dar dacă ceva îţi place şi mai ales dacă şi trebuie, asta e. Succes!

| Malvina24 a răspuns:

In postarile de pe TPU este dezinteres insa gramatica e grea! Trebuie ceva timp ca sa ti-o asimilezi asa cum trebuie, sa o vorbesti perfect!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mai de graba dezinteres...Grea nu e!big grin

| Derye a răspuns:

Nu e dezinters, pur si simplu lumea e proasta.

| AdiSR a răspuns:

Ambele în egală măsură

| ELD a răspuns:

Dezinteresstraight face e si grea, dar pentru uniihappy

| rebb a răspuns:

Si una, si alta.Depinde si de persoana acum.

| gloria a răspuns:

Ei dezintereslaughing e kul sa scrii asa si sa si gandestila felrolling on the floor)ma intreb cum o suna sa si vorbesti asa?straight facelaughing))

| enam2000 a răspuns:

Este grea doar pentru cei ce nu sunt interesati sa o invete. Dar, pf... ce zic eu de gramatica cand sunt foarte multi care nici cu ortografia nu se impaca bine. Apropo mai exista o categorie care considera ca-i mai "cul" sa scrie r0m@n3sht3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. E prea multe linii.sad Ajungi sa nu mai vezi literili dă iele. Mie nu implace.no talking
Si ce sunt cu virgulili alea? Vrem revolutie pornografi... ăă, ortografică si agramaticală!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mumoasa, nu e grea? Eu zic, mai DEGRABA, ca pentru unii e.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@GenOm : prea tare postarea ta scrisa intentionat "corect" gramaticalalaughing
Geniu al glumelortongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi interes la un concurs de lb romana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tiam scris 2 mesajewinking multumesc ca mi-ai zis ca sa putem rezolva problema!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multe retele de socializare... cred...