| DianaRaluca99 a întrebat:

De ce traiesc numeroase pasari in Delta Dunarii?

4 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Buna seara Diana!

Multe pasari traiesc in Delta Dunarii datorita unori factori evidenti. In primul rand acestea sunt atat de raspandite in acel loc datorita fluviului Dunarea. Sunt multi pestisori in apa care sunt o sursa principala de hrana a majoritatii pasarilor deltei ca de ex: pescarusul, rata si gasca salbatica, lebada, albatrosul, pelicanul etc. In al doilea rand vegetatia foarte bogata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cadrul natural le permite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita cadrului natural care le permite sa traiasca acolo.

| EusuntAnna a răspuns:

Trăiesc multe păsări în Delta Dunării deoarece au hrană din belşug şi pentru că vremea este în general călduţă.