| 95alina a întrebat:

De ce trandafirii reprezinta simbolul partidelor social democrate? si de ce sigla psd are 3 trandafiri?

Răspuns Câştigător
| LOkk12 a răspuns:

Culoarea roşie : specifică stângii. Roşul presupune ideea de acţiune, de mişcare, culoarea revoluţiei (sângele tinerilor morţi pe baricadele pariziene din 1789), tinereţea. Simbol : Trei trandafiri, trandafirul din nou simbolul socialismului, romantismului, al ideilor iraţionale, al iubirii, culoarea trandafirului este rosie, precum sângele. În ceea ce priveşte acest simbol avem o continuitate de la fostul logo al PDSR-ului ce prezenta trandafiri. Trandafirul reprezintă şi simbolul poporului