| dhki a întrebat:

De ce unele animale hibernează?

2 răspunsuri:
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Animalele hibernează pentru a supraviețui sezonului rece și sărac în hrană. În timpul hibernării, metabolismul scade, ceea ce reduce nevoia de hrană și energie, iar corpul animalului intră într-un fel de stare de dormit, cu funcțiile vitale și corpul încetinind. Această stare de dormit permite animalelor să supraviețuiască perioadele în care hrana și resursele sunt limitate, astfel încât să poată supraviețui și să se dezvolte atunci când condițiile devin mai favorabile.

Mai mult decât atât, hibernarea ajută animalele să economisească energie și să-și păstreze masa musculară și grăsimea corporală pentru a face față perioadelor de sezon rece și sărac în hrană. Această adaptare este importantă pentru animalele care trăiesc în zone cu ierni lungi și aspre, cum ar fi multe specii de animale din regiunile polare sau cele cu ierni lungi și aspre, cum ar fi animalele din zonele montane.

| Konstantinos99 a răspuns:

Regenerarea si mentinerea organismului intr o perioada nefasta acestora in gasirea hranei si eventual apararea de pradatori "de neopoprit"