| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele plante au antibiotic in frunze? La ce serveste?

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

K sa se faca medicamente din ele. tu nu stiai ca exista leacuri babesti? demult oamenii se foloseau de aceste proprietati vindecatoare ale unor plante si din ele s-au facut medicamentele/.

| scootsie a răspuns:

Antibioticul din planta are acelasi efect la oameni ca si la planta insasi...Pau D Arco, este un astfel de arbore, care nu face niciodata muschi pe scoarta...Este un antibiotic natural atat de puternic, incat trateaza si cancerul...Eu am beneficiat de pe urma lui si acum ma simt excelent...nu am avut cancer, dar o boala care nu putea fi tratata decat prin interventie chirurgicala...

Laur
| Laur a răspuns:

Antibioticul din planta are acelasi rol pentru planta pe care il au antibioticele administrate la oameni. E forma lor de protectie impotriva invaziei bacteriene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Majoritatea plantelor contin antibiotice sau daca nu antibiotice atunci inulina, o substanta care apara organismul, un imunitar.