| Tiopevuz a întrebat:

De ce vara apune mai tarziu soarele?

Răspuns Câştigător
| UnTipObisnuit a răspuns:

Deoarece emisfera nordica este inclinata in asa fel incat sa primeasca mai multa lumina solara.
Vara, in emisfera sudica procesul este aproape invers.
Totul detine de inclinarea axei pamantului

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca ziua dureaza mai mult.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe ce planeta, Coane Spirache? laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Inclinarea exei pamantului, in raport cu ce punct de referinta?

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Inclinarea axei este de 23 de grade
Punctul de referinta fiind paralel cu soarele, poti studia asta si in particular

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Eronat, Coane Spirache. tongue 1. UN PUNCT NU POATE FI PARALEL. 2. Te certi cu profesorul de pian-gastronomis; parol d'onor.winking laughing tongue

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai link de la wikipedia mai sus daca doresti sa te documentezi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

PA! Fugi la furat cu sacul lui Mos Cracila; esti varza la astronomie!winking laughing tongue

| relian a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Emisfera nordina este inclinata zici tu sau cine zice? Poate ai vrut sa spui ca Pamantu sau axa Pamantului este inclinata, aia e altceva, dar nu sa spui emisfera nordica.A doua fraza si aia varza laughing cum adica -este aproape invers? Sigur este invers nu aproape.Iar fraza 3 ai dato tot rau, ai bagat-o pe aia cu -detine_ detine sau tine de inclinarea? Naspa

| relian a răspuns:

Axa Pamantului este inclinata.Vara in emisfera nordica soarele lumineaza o suprafata mai mare, ca urmare vom avea in eisfera nordica o suprafata mare luminata si o suprafata mica intunecata.Simplu aia e tot laughing
Iarna avem o suprafata luminata mica in nord si restul este intuneric.
De aici avem zile mai lungi si zile mai scurte.

Mai simplu? Ai o minge luminata pe o suprafata cat o moneda,rotesti mingea si ai lumina doara pe o suprafata cat o moneda mereu,restul mingii este intuneric corect? Maresti lumina astfel incat sa lumineze mai mult de jumate din minge, apoi o rotesti, Vei avea lumina adica zi mai mult timp, iar noapte mai putin. Mingea se roteste cu aceiasi viteza.
Concluzia-tine de cata suprafata este luminata, asa ai zi mai lunga sau mai scurta
E ca si cum tu te misti printr-o suprafata luminata, cu cat suprafata luminata este mai matre cu atat tu mergi mai multe ore prin lumina corect? Asta e tot.

| relian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai de ce nu explici tu cum sta treaba?laughing omu are dreptate, datorita inclinari axei avem luminata mai mult o emisfera decat cealanta.Asta da lungimea zile, sau crezi ca este altfel?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru relian):

Cu aproximatie: cam asa sta treaba. nu am timp de expicatii cu detalii astronomice. Felicitari