| bogdyZ a întrebat:

De ce zic toti ca daca se da ora inainte dormi mai putin cu o ora?
Daca ma pun in pat la 12 si ma trezesc la 6 nu dorm tot 6 ore?
Nu am inteles niciodata

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar in noaptea in care se schimba ora.

| dullcat a răspuns:

Te pui in pat la 12, care de fapt este 1, cu ora data inainte.Deci dormi mai putin cu ora.

| bogdyZ explică (pentru dullcat):

Pai da tot 6 ore dorm

| dullcat a răspuns (pentru bogdyZ):

De la 1 pana la 6 sunt 5 ore.

| bogdyZ explică (pentru dullcat):

Da 5 ore am gresit eu, tot alea sunt, doar ca e ziua mai lunga atat.

| mODIN a răspuns:

In ziua in care se da ora inainte, dispare ora 1 cu totul. Din nou, doar in ziua aia. Deci daca te culci la miezul noptii, ora 12, 24, 0 sau cum vrei tu sa-i spui, si te trezest la 6, intr-o zi normala astea sunt orele pe care le dormi:

0-1; 1-2; 2-3; 3-4; 4-5; 5-6 ==> deci sunt 6 ore dormite

Eh, daca in ziua aia se sare peste ora 1, astea vor fi orele tale dormite:

0-1; 2-3; 3-4; 4-5; 5-6 ==> adica raman doar 5, pentru ca intervalul 1-2 efectiv nu exista.

Daca stai treaz si te uiti la ceas pe telefon, vei vedea ca efectiv sare peste una din ore:

... 0:57, 0:58, 0:59, 2:00, 2:01, 2:02...

| bogdyZ explică (pentru mODIN):

Pai asta vreau sa spun, ca doar in ziua respectiva. Dar sunt unii care se plang ca dorm mai putin dupa ce se da ora inainte si de aia am intrebat

| ioana748 a răspuns:

Ora se schimba la 3 dimineața, se da inainte cu o ora si devine 4.
Asta nu ai luat in calcul.
happy

| bogdyZ explică (pentru ioana748):

Pai dorm mai putin cu o ora doar in seara cand se da ora inainte, in rest?
Daca ma culc acum la 12 seara si ma trezesc la 6 ma odihnesc 5 ore.
Daca ma culc cand se da ora inainte la 12 si ma trezesc la 6 ma odihnesc 5 ore.

| ioana748 a răspuns (pentru bogdyZ):

Da,inteleg ce vrei sa spui. Dar se refera strict la ziua cand se schimba ora.