| vladimir23 a întrebat:

De la ce medii pornesc pentru premiul 1, 2, 3 si mentiune la scoala as dori sa aflu de la cat la cat e pentru premiul 1, 2 sau 3, dupa medii?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Teoretic, premiul I intre 9.5-10, II intre 9-9.5 si III intre 8.5-9. Mentiunile, 8-8.5. Practic, profii pot da si un singur premiul I, un singur premiul II etc. Indiferent de medie, primele in ordine descrescatoare.

22 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Am spus ca, teoretic, acestea sunt notele intre care se acorda premiile. Practic, profii pot da cate un premiu sau doua din fiecare, indiferent din ce categorie sunt mediile, in ordinea descrescatoare a acestora. Citeste pana la capat.

mlm
| mlm a răspuns:

Astra functie de scoala, fiecare scoala aplica criteriul sau de premiere.In general criteriile sint cele scrise de psiholoaga. Dar am mai spus depinde de criteriul de notare a fiecarei scoli.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Psiholoaga ti-a raspuns foarte bine.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai din cate stiu eu nu sunt limite si se dau fuctie de mediile din clasa.

| want2bMajestic a răspuns:

Premiul intai de la 9, 50 in sus...premiul II d la 9 la 9, 50 si III d la 8, 50 in sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu medie peste 9, 75 -premiul de excelenta, 9, 50-9, 75 premiul intai, 9, 00-9, 50premiul 2, apoi in ordine descrescatoare premiul 3 si mentiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A raspuns bine psiholoaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spune psiholoaga e gresit:se poate sa fie medii de 9.98 9.96 9.94 si atunci acestea sun premiile 1, 2 si 3 iar mentiunile sunt de rebula 3 si sunt urmatoarele cele mai mari punctaje dupa premii si se noteaza cu mentiune 1, 2 sau 3 dar exista si mentiuni simple.mentiunile se dau de la 8.50 la cea mai mare dupa premiul 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premiul 1 se ia in functie de clasa. Daca esti primul iei premiul 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am media 8.85 si nu imi da premiu o zis diriga k numa mentiunea 1... angry...si apoi sa nu fi nervoasa pe ea oricum asa cum ea ma tradeaza la media sa spun asa...deie domineu k asa sa-i si meragra in viata...wave... vladimir succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de regulamentul de ordine interioara a scolii.De exemplu la un Colegiu National din Focsani cu media 10 se ia premiul de excelenta, de la 9, 66-10 se ia premiul I, de la 9, 33-9, 65, premiul II, de la 9, 00-9, 32, premiul III, iar de la 8, 66 pana la 9, 00 mentiune. E frustrant in comparatie cu alte scoli din oras unde cu medie de 9, 5 se ia premiul intai, iar eu cu 9, 63, pentru 3 sutimi am luat premiul II, dar asta e... am vrut sa fac gimnaziul la,, liceu de renume''...

| AndraioanapopescuBlondaCuIdeiCoolșmechereinteres a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi...cum daca peste 9.50 se ia premiul 1 si tu cu 9.63 ai luat premiul 2? Ai mai mult de 9.50?☺

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de regulamentul de ordine interioara a scolii respective. De exemplu, la Colegiul National,, Al.I.Cuza" din Focsani premiul I se acorda de la 9, 66 pana la 10, premiul II de la 9.33 - 9, 65, iar premiul III se acorda de la 9, 00 - 9, 32. Cei care au media generala 10 primesc diploma de excelenta, iar cei cu medii intre 8, 66 si 9, oo primesc mentiuni. Este frustrant atunci cand ai media 9, 63 si pentru 3 sutimi nu esti strigat la premiul I, dar asta e... daca am vrut sa fac gimnaziul la un liceu de,, prestigiu''...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat premiul 3 la 9. 26 deci... conteaza mediile. si au fost mai multi cu premiul 2
si 2 la premiul unu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai premiul 1 se ia dupa mediile 9, 5 si 10 premiul 2 intre 9, 5 si 9 iar premiul 3 intre 9 si 8, 5 depinde de scoli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mu bai ai inteles ba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine in clasa s-a luat premiul 3 cu 8 si ceva...

In clasa mea suntem 5 cu media 10. Noi luam premiul 1. Dupa noi sunt 2 fete cu 9.94. Ele iau premiul 2. Dupa ele mai e o fata cu 9.88. Ea ia premiul 3. La noi mentiune se ia pana la media 9.

| Opria_Crenguta_1980 a răspuns:

Fetiță mea a luat premiul 2 cu media 9, 97 fiindca au fost mai multe medii de 10

| Mateescu_Loreta_1968 a răspuns:

Care este media generala pentru un elev de clasa a 6 a pentru acordarea premiului 1?

| Anais17 a răspuns:

Anul acesta media generala mi-a iesit 9.43, si diriga a zis nici sa nu mã gândesc la premiu, deoarece din privința ei nu sunt de premiu, aşa cã ŞOPÂRLA aia cu 2 picìoare imi da mențiune 1. Deci ce credeti? Sistemul scolar din Romania mai e asa de corect?!