| fratiikaramazov a întrebat:

De la ce vine expresia "ma rog." (care inseamna in fine)?

5 răspunsuri:
| CranBoy a răspuns:

Vine de la persoana care foloseste expresia!

| Aleeeecs a răspuns:

Ma rog=cu in fine, in fine =ma rog...ex
--fata dar tu ai zis ca bratara ta e rosie si este albastra.
--eee. ín fine' se ma intampla.
si se mai foloseste de a trece de la un subiect la altul.sti tu cand vb cu prietenele tale.ppa ppa sper ca ti-am fost de ajutor

| fratiikaramazov explică:

Nu, nu m-ati inteles. Cum a aparut expresia, ca doar oamenii nu se refera ca se roaga lui Dumnezeu! In fine vine de la Final=fine adica sa incheiem, sa terminam subiectul dar "ma rog"cum a aparut?

| WhiteDragon a răspuns:

Adica nu pre iti pasa

| cataru2000 a răspuns:

Expresia "ma rog!" in limba romana = poate avea semnificatia unei renuntari la gandurile contradictorii... Si in felul acesta, romanii se roaga happy!