| JustCoolQuest a întrebat:

De unde e originar Canarul?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Sunt originari din Insulele Canare.

http://www.zooland.ro/Canarul-4858.html

3 răspunsuri:
| Papillon09 a răspuns:

Dupa cum ne spune si numele acestei pasari, canarul este originar din Arhipelagul Canarelor si Azorelor. Primii canari nedomesticiti au fost adusi in Europa in secolul XIV - mai precis, in luna iulie a anului 1402 in portul Cadix din Franta, de catre exploratorul normand de la curtea regelui Carol VI, Jean de Bethencourt, care a oferit in dar o astfel de pasare lui Henri al II-lea de Castilia.Peste aproape 100 de ani, in 1493, spaniolii au inceput un comert infloritor cu aceste pasari de companie, detinand si monopolul datorita interdictiei de a exporta femele din aceasta specie. Monopolul a fost distrus la sfarsitul secolului XIV odata cu naufragiul, in apropierea insulei Elba, al unei nave care aducea un transport din Insulele Canare si astfel comertul cu aceste pasari s-a extins in intreaga Europa.happy

| cris7716 a răspuns:

Sunt originari din Insulele Canare, de la care si-au luat numele,
raspandindu-se în Insulele Madeira si Azore.

| JustCoolQuest explică:

Originari din Insulele Canare, de unde isi au si numele.