| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine numele formatiei, de iron maiden?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

"Fecioarele de Fier" erau niste instrumente de tortura in evul mediu. Aveau forma dupa conturul uman si erau pline de tepuse pe interior. "Vinovatul" era bagat acolo si se inchidea usa, gaurindu-l instantaneu. Il mai lasau acolo ceva vreme, sa i se scurga tot sangelebig grin Masca de fier era altceva, era un fel de coif complet, ce includea tot capul, care se inchidea si omul trebuia sa il poarte multa vreme. Tot o forma de tortura. Dar nu. "definitiva".

leonardk
| leonardk a răspuns:

In traducere libera inseamna - fata de fier. De unde vine........doar cei ce l-au ales stiu.

| Dara a răspuns:

"Formaţia a fost înfiinţată în ziua de Crăciun, în anul 1975, de către Steve Harris, basistul formaţiei, ajutat fiind de alţi patru băieţi pe care i-a reperat, Paul Day (voce), Terry Rance (chitară), Dave Sullivan (chitară) şi Ron Matthews (baterie). Ideea de a alege Iron Maiden ca nume al formaţiei le-a venit celor cinci membrii în momentul în care au văzut filmul "The Man in the Iron Mask", masca de fier fiind un instrument de tortura folosit de inchiziţia spaniolă."
Sursa - www.MTVRomania

| Klara a răspuns:

Pai daca era "fecioara de fier" atunci de ce era bagat intr-un cilindru de lemn? Fecioara de lemn, mensch?!
ON: Iron Maiden inseamna intr-adevar Fecioara de Fier. Fecioara de fier era un cosciug de fier de forma unei fecioare, si pe "peretii" cosciugului erau sute de cuie. Odata ce detinutul era bagat acolo, cuiele ii strabateau tot corpul, inclusiv ochii...totul.
Oribil, nu?

| lexis a răspuns:

Cred ca de la instrumentul medieval de tortura... fecioara de fier. Omul era bagat intr-un fel de cilindru din lemn in care baga inchizitia tepi astfel incat cel din interior sa sufere mult si intr-un tarziu sa moara.