| anonim_1471 a întrebat:

Deci acum merg in clasa a VIII si vreau sa intru la stiinte sociale sau la filo.cine poate sa imi spuna cam din ce se da teza si care ar fi materiile de baza? VA ROG...

Răspuns Câştigător
| clawss a răspuns:

Eu am fost la profil stiinte sociale si este super ok! te bazezi mult pe istorie si romana intre 3-4 ore pe saptamana plus optionale stabilite de fiecare liceu in parte! e un profil mai relaxat deoarece faci matematica M5, mult mai usoara decat ceilalti nu faci informatica ci doar TIC ce se bazeaza pe sistemele se operare adica doar Office-ul, iar din clasa XI a nu mai faci biologie, chimie, muzica, fizica, latina,.
Teza dai la romana, istorie, lb straina si materiele specifice profilului: logica clasa a 9, psihologie clasa a10, economie clasa a11, si filozofia in clasa 12 a
Ca facultati ai poate cea mai variata gama decat a celorlalte profile : incepand de la invatamnt pe mai multe profile, psihologie, jurnalism, asistenta sociala, arhivistiva, mediu, turism, drept, geologie, filozofie, studii culturale, teologie, sociologie, stiinte politice, stiinte adminstrative, stiinte ale comunicarii, arhitectura, incluziv academie sau jandarmii. Doar tu stii daca acest profil este potrivit pentru tine: asa ca ia o foie de hartie si noteaza-ti calitalile tale, la ce crezi ca esti buna, ce ti place, sau invers ce nu iti place, trage linie si ia decizia cea mai buna pentru viitorul tau! Sper ca te am putut ajuta macar putin!

2 răspunsuri:
| oanna_4635 a răspuns:

La stiinte sociale:Lb.romana(4 ore), lb.moderna I(3 ore), lb.moderna II(2 ore), lb.latina(o ora), matematica(2 ore), fizica(2 ore), chimie(o ora), biologie(o ora), istorie)2 ore), geografie(2 ore), logica si argumentare(2 ore), religie(o ora), Tehnologia informaţiei şi comunicării(2 ore), desen(o ora), muzica(o ora), sport(2 ore), dirigentie(o ora) + 2 discipline optionale(Istoria culturii şi civilizaţiei – curs de 4 ani, Istoria Europei, Competenţă în mass-media, Educaţie pentru sănătate, Structuri politice europene, Drepturile omului, Tehnici de comunicare în spaţiul public, Metode aplicate în psihologie sau Psihologia familiei ) sper sa-ti fie de ajutor raspunsul, funda?

| alexa_9800 a răspuns:

Buna.eu sunt la filo materiile de baza sunt:romana, latina, o limba straina istorie sau geografie si la astea dai teza iar la stiinte sociale logica, psihologia, istoria, sociologia si tot la astea dai teza.bafta! funditabatting eyelashes