| YagamiLight a întrebat:

Deci exista o fantana de 9m, in ea exista un melc.In cate zile iese melcul din fantana daca ziua parcurge 5m iar noaptea coboara 4m? Argumentati. Dau fundita celui care raspunde corect.

Răspuns Câştigător
| wintage a răspuns:

5 zile
Jurnalul melcului :
Ziua 1 : urca 5 m coboara 4 m => 1m
Ziua 2 : urca 5 m coboara 4 m => 2m
Ziua 3 : urca 5 m coboara 4 m => 3m
Ziua 4 : urca 5 m coboara 4 m => 4m
Ziua 5 : urca 5 m, cu 4 m unde era => 9 m dar nu mai coboara
5 zile

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsul corect 5 zile.
Logica raţionamentuluieste următoarea: În mod normal în 24 de ore, urcă 5 metri şi coboară 4, asta înseamnă că va cîştiga 1 metru pe zi. Aşadar în 4 zile cîştigă 4 metri. În cea de a 5-a zi urcă 5 metri şi cu cei 4 din primele 4 zile se cheamă că a făcut 9 metri şi A IEŞIT din fîntînă. Cu alte cuvinte, e un melc deştept, şi-a atins scopul şi ...nu mai coboară. Deci...5 zile.
Problema e veche de vreo sută de ani.
Dar nu asta e ceea ce vreau să comentez.
Tînărul "cocoru" a crezut că ne "rupe " cu erudiţia sa. Din păcate, noroc că au înţeles unii ideea şi se rezolvă. Altceva am de zis. Enunţul ESTE GREŞIT redactat. Autorul textului spune : Melcul... ziua parcurge 5m iar noaptea coboară4m. Niciunde nu ni se traduce că " a parcurge " înseamnă "a merge în sus" sau " a urca".
Dear, prin "a parcurge " se poate înţelege, cît se poate de logic, şi "a merge orizontal", deci la nivel cu solul dar chiar şi " a coborî".
Aşa că!
De foarte multe ori ni se supun atenţiei fel de fel de probleme dar textul enunţului este greşit redactat. Dragi prieteni, încrercaţi şi revedeţi textele pe care le scrieţi înainte de a le da spre publicare!

| VladimirPutin a răspuns:

Gândește și tu e logic 9 zile 1 metru pe zi înaintează

| IMC90 a răspuns:

Coboara in frana? laughing

1 zi = 24 h
d = 9m

5-4 = 1 => 9 zile

raspuns 9 zile big grin

| iEmonel a răspuns:

In cate zile vreau eu ca il arunc la fund cand e aproape de iesire.

| ゼロの a răspuns:

In 9 zile si 9nopti iese la suprafata, pentru.ca 5-4=1
adica el face 1m pe zi si pe noapte

| YagamiLight explică:

Nu are nimeni dreptate.

| BorceaMattMarian a răspuns:

"ziua parcurge 5m iar noaptea coboara 4m"
Ziua 1: urca 5m-coboara 4m --ramane la 1 m
Ziua 2: urca 5 m(e la 6 m) - coboara 4 --ramane la 2 m
Ziua 3: urca 5 m(e la 7 m) - coboara 4 --ramane la 3 m
Ziua 4: urca 5 m(e la 8 m) - coboara 4 --ramane la 4 m
Ziua 5: urca 5 m si a ajuns la 9 m (si a iesit)

Wintage a raspuns corect laughing

| nyky106 a răspuns:

Daca o iei logic melcului ii ia 5 zile si 4 nopti happy dar daca te gandesti altfel... nu ii ia nimic pentru ca o fantoma nu se poate atinge. deci melcul ar trece prin ea big grin