| Vernusio a întrebat:

Deci la postliceala de asistenti de farmacie, ce notiuni inveti la chimie? Practic care sunt capitolele ce se fac si cam ce inveti acolo la aceasta materie in anii de postliceala? Stie cineva mai bine?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Postlicealele nu sunt grele, dar fiecare pune accent pe ceva. Cea de asistenti farmacie pune accentul pe chimie, atat organica cat si anorganica, aceasta fiind cea mai grea si mai serioasa materie.
Dintre materiile care se bazeaza pe chimie, in primul an vei face: Farmacognozie generală in care vei invata clasele de medicamente si va trebui sa ai notiuni de chimie organica si anorganica de baza (sa stii valentele, tipurile de legaturi, tipurile de substante - in general notiuni de gimnaziu, simple, dar care trebuie stiute foarte bine); Forme farmaceutice ca sisteme disperse, omogene - in care trebuie sa stii notiuni de baza despre stari de agregare, catalizatori, etc (tot notiuni de gimnaziu); Chimia compuşilor anorganici farmaceutici (va semana mult cu chimia anorganica de liceu, nu va fi mai dificila, dar nici nu o va relua pe aceea. banuiesc ca daca stii chimie de un 7 din liceu, poti trece clasa daca inveti).
In anul 2 vei face biochimie, care etse foarte grea si iti va cere toate notiunile de chimie organica cunoscute, vei invata despre structura si proprietatile vitaminelor, comupusilormedicamentosi si nu numai, va apela mai ales la cunostintele de chimie organica din liceu; farmacognozie speciala (vei invata, ca la cea generala, dar despre medicamente individuale), Chimia compuşilor anorganici farmaceutici (in care vei avea nevoie de toata chimia organica invatata anterior).
In anul 3 doar Chimia compuşilor farmaceutici cu acţiuni fiziologice diverse, dar atunci vei fi deja as in chimie

| CuriousStuff a răspuns:

La postliceala nu se invata asa de mult, poti sa stai linistit. Nu stiu exact capitolele, sau mai bine zis cursurile, dar oricum nu e chimia de la scoala, e bio-chimie. Chimia corplui uman si a proceselor care se desfasoara in el. Aminoacizi, enzime, electroliti... Trebuie sa ai cat de cat niste baze, restul o sa inveti cand esti acolo. Dar cum ti-am zis, nu e asa de mult. Asa ca relaxeaza-te.

| Alexandra_Lory_1998 a răspuns:

Ba da se invata destul de mult, sa stii..iti spun asta pentru ca si eu sunt la farmacie si stiu, in primul an vei face chimia organica si anorganica..nu e chiar asa greu, anul 2 si 3 e mai greu, cam la tote materile