| LaviLavi a întrebat:

Deci nu stiu nimic la chimie si am de facut o problema in care se cere volumul solutiei de nu stiu ce consumat.Asta ce inseamna ca trebuie sa calculez volumul sau ce? dau funda pls daca stiti raspundeti-mi ca e pentru maine big grin mersi anticipat!

1 răspuns:
| Rikudou a răspuns:

Mai intai scrii ecuatia reactiei, o egalezi notezi cu minuscule ceea ce vrei sa afli si afli numarul de moli in cazul tau, nr de moli rezultati ai gazului necesar.Trebuie sa mai stii ca V unui gaz in conditii de presiune normala este egala cu nr moli de inmultit cu 22, 4 iar rezultatul e dat in litri.