| anonim_4396 a întrebat:

Despartirea in silabe. Care este forma corecta si de ce? Cuvantul "ridichi": - 2 silabe: ri-dichi - 3 silabe: ri-di-chi

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Forma corecta este : Ri-dichi!
Dar, daca e la plural este : Ri-di_chii! big grin

| alexa941 a răspuns (pentru N0xEterniS):

La plural e "ridichi" si la singular e "ridiche"

| anonim_4396 explică (pentru N0xEterniS):

Da. intre timp am aflat ca are 2 silabe, axact asa cum stiam. m-am contrazis cu intraga familie, si ce bine te simti cand poti dovezi ca ai dreptate! :)
am gasit aici (cuvinte cu "c" in pozitie mediana):
http://abaterapia.wordpress.com/

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Feminin,singular:ri-di-che.
F,sg,articulat:ri-di-che.
F,sg,dativ-genitiv:ri-dichi.
F,plural:ri-dichi.
F,pl,articulat:ri-di-chi-le.
F,pl,dativ-genitiv:ri-di-chi-lor.

| Ceriik a răspuns:

Forma cu doua silabe.

| Spitz10 a răspuns:

Pai era un truc care il foloseam cand eram la gradininita...pui dosul palmei sub barbie si spui cuvantul. Daca faci asa o sa ti se deschida gura de 2 ori si o sa ti se duca maxilarul odata cu palma de 2 ori deci corect este ri-dichi

| Florina_6341 a răspuns:

Corect: Ri-dichi