| Diana8181829 a întrebat:

Detalii camin Iulia Hasdeu?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce zici de exprimarea:
bună... vă rog să... merci?

| Diana8181829 explică (pentru sierra1):

Buna ziua, stimata Sierra! Va rog sa scuzati deranjul cauzat in scopul obtinerii unei valoroase informatii avand in vedere situatia curenta atribuita caminului liceal din cadrul Colegiului National "Iulia Hasdeu" situat in Municipiul Bucuresti.Va multumesc anticipat pentru atentia acordata!

| Diana8181829 explică (pentru sierra1):

Ce zic despre acea exprimare? Mi se pare ca e degeaba.De ce sa fiu f cringe, dragut intr-un mod fals bla bla doar ca sa obtin o informatie? Mi se pare ca un multumesc e de ajuns ...de ce sa pierd timpul citind chestii standard, basic cand pot sa scriu scurt si la obiect si sa multumesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru Diana8181829):

Prea exagerat. Dar conteaza ca ai stiut, totusi, sa scrii numele colegiului cu litera mare. Ceea ce puteai face din prima postare.

| Diana8181829 explică (pentru darrio2007):

Nu e vorba ca nu stiu sa scriu sau sa ma exprim
Dar in mediul online majoritatea sunt chill cand vine vorba de scris text si doar mi-a fost mai lejer sa nu fiu formala (stiu ca a scrie corect nu inseamna a fi formal)
Informatia pe care vreau sa o obtin se intelege si din prima formulare, nu crezi?

| sierra1 a răspuns (pentru Diana8181829):

Drăguță Diana, nu mie trebuie să-mi scrii într-un fel anume ci tuturor celor de pe TPU care-ți citesc mesajul, încearcă să-l intelegă și apoi îți răspund ȚIE!

și pentru asta nu trebuie să fii "cringe" sau "basic" sau "chill" ci doar puțin condescendentă (în scris)