| RoxiutzaRux a întrebat:

Detalii si poze despre microscop!? astept.

2 răspunsuri:
| AleandraIleana98 a răspuns:

Http://static.cauti.ro/......_146_1.jpg

http://www.oferta9.ro/_poze/1/07/11/260339161625.jpg
http://static.cauti.ro/......_810_1.jpg

Detali

Plecând de la legile geometrice ale Reflexiei si a Refractiei, au fost
au fost inventate numeroase instrumente optice ( lupa, ochelari,
microscop, telescop ) pentru a mari capacitatea de vedere a ochilui
liber, cu alte cuvinte, pentru a-l ajuta sa vada ceea ce este pre mare
sau prea mic. Lentila convexa sau concava este elementul de baza a
tuturor acestor instrumente.Aceasta bucata de sticla sau de plastic,
cu suprafetele curbate, modifica traiectoria razelor de lumina care o
traverseaza. Lentila redirectioneaza razele de lumina venind de la un
obiect, formând o imagine.

* Lentilele convexe :

Lentila convexa este mai grosa in centru decât pe margini. Lupa este o
lentila convexa. Ea are un efect de convergenta: concentreaza într-un
punct razele luminoase paralele care o strabat. Acest efect poate fi
demonstrat printr-un experiment foarte simplu. Lumina soarelui se
propoga sub forma de raze paralele. Daca pe traiectoria acestora
plasam o lupa, razele se vor aduna formând o mica pata luminoasa pe
care o putem vedea pe o foaie de hartie asezata la o distanta
potrivita. Aceasta pata nu este altceva decât imaginea soarelui.
Atunci când un obiect este situat la mica distanta de o lentila
convexa, aceasta va da o imagine marita a respectivului obiect. Astfel
pe un ecran putem proiecta imaginea marita a unui diapozitiv. O
lentila convexa se caracterizeaza prin capacitatea de a mari o
imagine.

* Lentilele Concave :

Mai subtire în centru decât pe margini, lentila concava va produce un
efect de divergenta: razele de lumina paralele care o strabat vor fi
deviate astfel încât sa se departeze unele de altele, ca si cum ar
proveni dintr-un punct situat în spatele lentilei. Observatorul care
priveste un obiect printr-o lentila concava vede o imagine a acestuia
mai mica decât este ea în realitate. Aceasta imagine nu poate fi
proiectata pe o foaie de hârtie. Ea se formeaza în ochiul
observatorului. O astfel de imagine se numeste imagine virtuala.

Cel mai simplu microscop este format din doua lentile convexe
suprapuse, ocular si obiectiv. Obiectul care trebuie observat este
puternic iluminat si privit prin transparenta. Lentila convexa a
obiectivului produce o imagine a obiectului, care este la rândul ei
marita de lentila convexa a ocularului. Cele doua lentile îsi
insumeaza puterile de marire, ceea ce produce în final o imagine
foarte marita a respectivului obiect. De când a fost inventat, prin
anul 1509 microscopul a fost folosit de biologi si naturisti pentru
observarea obiectelor foarte mici.

În principal, evolutia microscopului a urmarit:

* obtinerea unor marimi liniare în domenii cât mai extinse;
* obtinerea unor imagini clare;
* înregistrarea imaginilor observate;
* observarea comoda a imaginilor;

Un microscop este alcatuit din urmatoarele elemente:

* obiectiv;
* ocular;
* sistem de iluminare;
* sistem de înregistrare;

A. Obiectivul

Acest sistem optic este format din mai multe lentile dar, pe ansamblu,
este un sistem optic convergent. El este plasat în imediata apropiere
a obiectului observat la o distanta cu putin mai mare decât distanta
sa focala. Microscoapele de cercetare sunt prevazute cu mai multe
obiective prinse într-o montura care se poate roti. Pentru
îmbunatatirea calitatii imaginii la microscoapele destinate obtinerii
unor mariri foarte mari, între obiect si obiectiv se pune un strat fin
de lichid (ex: ulei de cedru). Un astfel de microscop se numeste
microscop cu imersie.

B. Ocularul

Si ocularul este un sistem optic convergent. Atunci când este folosit
pentru a furniza imagini virtuale, are o comportare asemanatoare unei
lupe. Rolul de obiect îl joaca imaginea furnizata de obiectiv. Unele
microscoape sunt prevazute cu oculare de schimb utilizate pentru a
obtine mariri diferite. Majoritatea microscoapelor moderne au o
pereche de oculare pentru a permite observarea binoculara. Unele
oculare sunt prevazute cu sisteme care permit masurarea distantei
între diferitele detalii ale imaginilor observate.

C. Sistemul de iluminare

Sursa de lumina poate fi artificiala (lampa separata sau inclusa în
microscop) sau naturala. Condensorul este un sistem optic convergent
care asigura iluminarea uniforma a probei.

D. Sistemul de înregistrare

Cea mai simpla înregistrare a imaginii se poate face cu ajutor unui
aparat de fotografiat montat pe ocular. Un astfel de sistem prezinta
dezavantajul ca ocularul este astfel ocupat. Pentru a evita aceasta
situatie, microscoapele moderne au un sistem de divizare a
fascicolului de lumina astfel încat o parte din aceasta se propaga
spre ocular, iar cealalta parte este redirectionata spre un aparat de
fotografiat. Marimea furnizata de un microscop optic este limitata
teoretic la aproximativ 3000 de ori (se pot distinge astfel detalii de
pâna la aproximativ 0, 25µm).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da INTa pe sit-uri