| teiube a întrebat:

"Dimensiunea temporala si spatiala a imaginarului poet" - cum imi dau seama care sunt?

Răspuns Câştigător
| lety93 a răspuns:

De obicei, în poezie îs puţin ascunse. Caută elemente temporale de genul soare (ziua), lună(noapte), zori de zi. Cauta în substratul textului. Nu te aştepta să găseşti indicii alb pe negru. Pentru spaţiu îs cuvinte precum: oraşul, cavoul, lacul. Cam aşa găseşti în poezie. Citeşti fiecare vers pe rând şi cauţi elemente ale naturii, ale cosmosului ca dimensiunile îs legate de acestea.

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Dimensiunea temporala este cea in timp/timpul actiunii s-au a povestirii/pavestii(zi/luna/ani)
iar spatiala o prezinte locul/regiunea tara/taramul unda are loc nararea.