| 211wasgnij a întrebat:

Din care perioadă a istoriei artei derivă arta gotica?

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Arta gotica fost foarte raspandita in Europa medievala pana in anul 1500 si a inceput prin 1140. In momentul de fata, Transilvania e una din putinele regiuni care mai pastreaza cultura. Aici ma refer la arhitectura gotica. Termenul propriu zis a aparut mai tarziu prin anii 1550. Giorgio Vasari l-a introdus si facea referire la tribul germanic al gotilor.

| MissxD a răspuns:

Perioada medievala happy

| 211wasgnij explică:

Nici unul nu ati citit cu atentie intrebarea, santeti pe langa subiect si ca atare mai astept raspunsul corect.

| Alex1886 a răspuns:

Asta provine din Evul Mediu (Epoca Medievala) spe ca te-am ajutat

| ronnie_6871 a răspuns:

Din perioada medievala, inceputul secolul al XII-lea pana la sfarsitul anilor 1500