| Loredana1209 a întrebat:

Din chimie: Cum se realizeaza schema structurii atomului?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Așa cum ați făcut la școală.

| StrongHeart a răspuns:

Daca vrei sa vezi un fizician cum turbeaza intreaba-l de problematica masuratorii.Cand un fizician se duce sa masoare un atom realizeaza imediat ca electronii sunt raspanditi la infinit.Simplul fapt al observarii atomului, creeaza acel atom.

| romanianglorious a răspuns:

Conform teoriei atomice moderne, atomul este format din nucleu şi învelişul de electroni.
Nucleul este zona centrală a atomului în care este concentrată toată sarcina pozitivă şi aproape
toată masa atomului, aici găsindu-se o serie de particule subatomice, cele mai importante fiind
protonii şi neutronii, particule numite nucleoni. Nucleul atomic este înconjurat de un înveliş de
electroni în care se găsesc electronii, particulele cu sarcină negativă ce compensează sarcina
pozitivă a nucleului.
fundita?