| Marii a întrebat:

Din clasa a 10a la profilul filologie ce materii noi sunt si ce materii se scot?

5 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Pai depinde de ce profil de filologie urmezi...
la filologie simplu nu ti se scoate nicio materie (sociologie), dar faci doar cateva ore (una sau doua, am impresia) de matematica, fizica, chimie, bio, si celelalte le faci normal, 3 ore de engleza, romana, psihologie, logica, filosofie, etc.Si eu am facut tot filologie (dar bilingv, unde faceam cate 6-7 ore de engleza intensa ) si dintr-a 10a mi-au scos matematica, fizica, chimia, biologia (ma rog, tot ce cuprinde realul) si mi s-a introdus o ora de spaniola( noi am ales limba asta ca fiind a treia, dar in functie de preferintele clasei, se alege intre spaniola si italiana). Am ramas doar cu materiile pe care se bazeaza profilul - romana muuuulta, engleza care desi mi-a placut intotdeauna f mult si inca imi mai place (totusi), la liceu a inceput sa-mi dea batai de cap pentru ca e modul greu, adica faci intens engleza, istoria Angliei, etc, am avut 3 ore de istorie, 2 de psiho, ma rog, cam asta e in mare... Ah si e posibil sa va introduca si teatru, ca optional. Cel putin asa am avut eu, si desi vroiam sa dau la Limbi Straine inca din gimnaziu, pe la sfarsitul clasei a XIIa m-am razgandit din radacini, deci e bun si optionalul ăsta.
Succes!

| Marii explică:

Sunt la filologie intensiv italiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Intră aici: www.edu.ro/filologie
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a x-a la filologie intensiv engleza si de anul acesta ne-au scos o ora de sport, una de TIC, singura ora de italiana pe care o aveam, in schimb avem trei ore de istorie fate de doua, cate aveam anul trecut.
P. S si acum avem alternativ o saptamana desen, una muzica.

| AlessandroT a răspuns:

Din clasa a X-a se scoate biologia, fizica, matematica si chimia. In legatura cu materiile noi, presupun ca vei avea psihologie si educatie ante(-)prenoriala.