| AvalohAlyn a întrebat:

Din facultatea de Litere,literatura universala ce poti iesi dupa, unde poti lucra?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Profesor de şcoală generală şi liceu de limba şi literatura română, sau dacă rămâni în facultate poţi fi preparator, asistent, lector, conferenţiar şi profesor universitar dacă parcurgi toate gradele universitare şi să optezi pentru o carieră academică, sau poţi fi cerceător în lingvistică şi teorie literară. Cam astea două. Nu există o plajă foarte mare de meserii care poţi să le faci după ce absolvi această facultate. Dar poţi lucra oriunde în instutuţii pe un post dacă dacă termini profil uman ca această facultate numai în cazul în care specifică că nu trebuie să ai un profil anume. Spre exemplu poţi fi şi director de magazin sau de instituţie de stat întrucât nu se menţionează ce studii să ai ci doar studii superioare, prin urmare este un job total diferit faţă de facultatea absolvită şi profilul ei. Sunt multe instituţii care specifică ce studii să ai şi pe ce profil şi persoana X nu se va încadra pe un post. Dar acum sunt foarte multe job-uri blocate, nu sunt deschise angajării la stat.