| Tzoncu a întrebat:

Dintre un barbat brunet si o femeie blonda poate sa iasa un copil blond?
Dar dintre un barbat brunet si o femeie bruneta poate sa iasa un copil blond?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Da, depinde de genele mostenite, care nu sunt doar de la parinti, ci si de la rude mai indepartate.De exemplu, am un amic care e blond, ondulat, cu ten deschis si ochi albastri, iar ambii lui parinti au par brunet, drept si ochi inchisi la culoare. A mostenit anumite gene de la bunicul sau care avea la randul lui par blond, ondulat si tot tacamul prezent la nepotul sau.happy

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Din prima combinatie poate sa iasa copilul blond daca genele femeii sunt mai puternice. din a 2-a combinatie poate sa iasa blond daca:
1-femeia l-a inselat cu alt barbat, blond;
2-unul dintre cei 4 bunici sau alt stramos a fost blond.

| mgtow a răspuns:

Depinde de hormoni si cum se formeaza fatul...intr-un viitor apropiat perechiile pot sa decida daca vor baiat sau fata pot decide daca vor sa fie destept sau prost culoarea parului culoarea ochiilor si multe alte chestii inca se lucreaza la acest capitol si nu e in vigoare de moment

| matrixismyname a răspuns:

Da, aici vorbim de niste gene care sunt alese/create pur aleatorii. De ex. culoarea ochiilor, a parului, etc.

In cazuri foarte rare, poate sa iasa si cu alta culoare a pielii.

Eu de exemplu m-am nascut blond, pe la 6 ani eram brunet, iar acum sunt saten... Deci exista si posibilitatea sa se nasca blond/brunet insa sa nu ramana asa.

| CarmenR a răspuns:

Depinde de gene. Copilul poate semana cu bunicii sau chiar cu strabunicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e in felul urmator: pentru par blond - e nevoie de ambele gene de par blond, amandoua recesive, asta inseamna ca amandoi parintii cu par brunet sa posede in structura genetica o gena dominanta de par brunet si o gena recesiva de par blond, mostenita de la un parinte/bunic. Mai exact, trebuie ca bunicii sa posede la randul lor gena de par blond, chiar daca sunt sau nu blonzi.

| LUuuuci a răspuns:

Normal...fiecare om are 2 perechi de gene una dominanta si una recesiva depinde copilu ce gene va mostenii. cea dominanta este cea ce se manifesta si la parintii sai pe cand cea recesiva e cea care o poarta si nu se manifesta. Exemplu ei sunt bruneti dar au gena recesiva blonda copilu poate fi brunet sau blond in functie de gena mostenita, daca-mi aduc bine aminte de la orele de anatomie era chiar un mod de a afla asta dar nu-mi mai aduc aminte metoda, daca chiar te intereseaza am sa caut si am sati zic. Pot sa fie si copii albi chiar daca parintii ambii sunt de culoare, tinand cont ca unu din bunicii copilului a fost alb.