| Ana-Adriana_Crisan_1974 a întrebat:

Draga TPU am o fetita care a terminat cl aIX a si imi doresc sa o mut la o alta scoala pe motiv ca 99 % se desfinteaza clasa si 1% nu se desfinteaza. Am facut cerere la o alta unitate de invatamant de unde mi s-a dat o cerere de transfer pe care am dus-o la scoala de unde vreau sa o transfer. Semnarea cererii a fost amanata pana in prezent, iar acum nu mai doresc sa imi semneze cererea pe motivul acelui procent de functionare cu optiunea ca la terminarea celor 10 clase obligatorii sa o transfer la seral. Cum sa fac sa o pot transfera sa mearga mai departe la liceu de zi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul actual da doar un aviz, pozitiv sau negativ, de care liceul de transfer poate sa tina cont sau sa nu tina cont, aprobarea transferului depinde de CA al liceului de transfer.
Solicita la actualul liceu sa-ti dea cererea de transfer, cu avizul lor (oricare ar fi acesta) si o duci la liceul de transfer. Daca nu vor sa-ti dea cererea le poti face o reclamatie la ISJ.

| alessia5158 a răspuns:

Nu esti prea clara!
1. Cererea de transfer adresata scolii la care doresti transferul a fost sau nu a fost aprobata de catre Consiliul de Administratie al acelei scoli?
2. Care dintre cele doua scoli, cea de la care pleaca sau scoala la care pleaca(scoala primitoare) iti pune conditia : "ca la terminarea celor 10 clase obligatorii sa o transfer la seral"?

p.s. Pana una alta, documenteaza-te din actul normativ care reglementeaza transferul elevilor, respectiv Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar(ROFUIP):http://www.avramiancucluj.ro/materiale/info_utile_noutati/transferuri.pdf