| Dianna_8523 a întrebat:

"Dumneaei" este si diftong si triftong? Sau doar diftong?

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deacc.este triftong...am intrebat-o pe profa mea...asa a spus a e triftongbig grin

| canigia20 a răspuns:

Bravo Diana esti foarte tare, cei care au comentat raspunsul tau ca fiind neadevarat sunt incuiati rau, ei au auzit doar de gramatica din clasa a 4, atat au facut ei! bravo inca o data.

| StereaCosmin a răspuns:

Cand vrei sa afli daca e ditong triftong sau hiat eparti cuvintee in silabe.
dum-nea-ei => in a doua silaba (unde ete "nea") ultima litera este "a" si in a treia silaba, prima litera este "e" deci ele sunt vocale in hiat.
Intelegi?
Iti dau si definitiile:
DIFTONGUL: este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală aflate in aceeai silaba.
TRIFTONGUL: este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale aflate in aceeassi silaba.
HIATUL: pare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite.

Vocalele sunt: "a; e; i; o; u; î; â"
Semi-vocae: "e; i; o; u"
Consoane: celelalte litere.

Sper ca ai inteles. Bafta

| Băă_Ðeny_1987 a răspuns:

Sunt doi diftongi "ea si ei "winking

| MariaDenisa11 a răspuns:

El este un diftong! dum-nea-ei