| sergius21 a întrebat:

Dupa cum stiu Adam si eva au pacatuit si dumnezeu i-a trimis pe pamant apoi in iad, pana la venirea lui isus

intrebarea mea e urmatoarea toti oameni care au trait inainte sa se nasca isus au fost trmisi in iad?

chiar daca au facut au dus o viata in credinta in dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| dandelion a răspuns:

Uite ce: eu am citit răspunsurile pe care ți le-a scris lumea si am o altă părere. Încă de pînă la crearea lui Adam si Eva, Dumnezeu a creat raiul pe pămînt. Dacă citesti Geneza din Biblie îți vei da seama. Apoi au fost creați ei doi. Dumnezeu le-a spus să nu mănînce de la acel copac pentru că i se vor deschide ochii. Ei totusi au mîncat... După asta pur si simplu ei au fost izgoniți de pe acel tărîm si ei si-au continuat viața, dar care deja nu mai era nici măcar o parte din rai. Biblia nouă nu ne spune dacă ei sau pocăit (pentru că doar asa Dumnezeu poate într-adevăr să-ți ierte păcatele). Ei nu-L cunosteau pe Hristos, însă cei de pînă la El stiau că în viitor va veni Salvatorul care îi vor izbăvi de pedeapsa vesnică. Te vei întreba probabil de unde stiau da? Păi în Geneză este totul foarte bine explicat. Respectiv si atunci erau două grupuri de persoane: care credeau în Cel care îi va salva si care nu credeau. Cei care într-adevăr credeau în El, au viață vesnică acum. Cei care nu- au altceva. Înțelegi nu? Si respectiv noi nu putem sti cu sguranță unde e Adam si Eva acum, în rai sau în iad. Pentru că dacă ei s-au pocăit, ei sau dus la Dumnezeu, dar dacă nu- nu!

P.S. Dacă vreai detalii mai concrete legate de Biblie sau pur si simplu alte întrebări scrie-mi în privat ok? Sper că te-am lămurit oarecum.

10 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Dumnezeu nu ne lasa sa ardem in fundul iadului permanent
fiecare suflet la judecata finala va vedea unde ii este locul cu adevarat in rai sau in iad, adica si sufletele din iad mai au o sansa sa ajunge in rai la fel si invers!

| Chrysk2 a răspuns:

Dandelion are dreptate,dar sa mai zic si eu ceva, nu exista iad sau rai, iadul e "numita" moartea adica nu mai faci nimic.nu mai simti nimic etc,raiul este pe pamant,adica va fi pe pamant,o lume fara rau,boli si tot ce se intampla azi.
Adam si Eva nu vor mai fi inviati, pentru ca ei au stiut de D-zeu si tot nu au ascultat, dar sunt 144000 de oameni care vor ajunge in cer/vazduh "mana" dreapta a lui Isus, pentru ca noi nu mai apartinem lui D-zeu 100% ci lui Isus care s-a jerhit pentru noi, pentru a avea viata vesnica(asta inseamna rai, VIATA VESNICA)

| DanDannn a răspuns:

Da,toti. Dar la venirea Mantuitorului Iisus Hristos, cei buni au fost separati de cei rai. " Si iarasi va sa vie, cu slava, judecand VII si MORTII " [crezul]

| MadutzaB a răspuns:

Adam si Eva au avut 99 de fii si fiice.Ei au stapanit pamantul si s'au inmultit.Acestia au fost trimisi in iad.Ei nu duceau viata cu credinta in Dumnezeu.De cand s-a nascut Iisus oamenii au fost supusi judecatii de apoi.

| αηιтα a răspuns:

Nu! Doar Adam si Eva dar pentru ca ei au pacatuit ceilalti oameni au avut de suferit prin faptul ca au devenit muritori.

| alexutza003 a răspuns:

Da si cand isus a murit si a reinviat oameni buni au ajuns in rai

| Unique_8782 a răspuns:

In primul rand, Adam si Eva nu au fost trimisi in "iad". din cauza pacatelor lor au fost dati afara din Eden, au murit si s-au transformat inapoi in tarana, ca din asta au fost facutiwinking...

Nimeni nu e trimis in "iad" sau in "rai" pe baza faptelor tale, a gandirii si in functie de cat ai pazit tu poruncile Domnului, la a doua REvenire a Domnului Isus ori vei fi luat in ceruri, ori vei muri din cauza pacatelor tale, vei MURI nu vei arde... sau baliverne si prostii despre "iad"!

| OddKidd a răspuns:

Da! Doar ca ei au avut un loc special...Si cand Isus a inviat i'a luat cu el pe cei care erau in iad in locul special.Eu asa stiu.Asa ne'a povestit profa de religiehappy

| Eu_3289 a răspuns:

Am realizat un fapt ingrozitor:ma aflu la categoria educatie si cultura generala! AAAAAAA!rolling on the floor

| catii1455 a răspuns:

Da, apoi au fost eliberati odata cu invierea lui Iisus.