| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU. intrebarea mea este urmatoarea : Exista viata dupa moarte? Da sau Nu? Daca da ce se intampla cu un om dupa moarte? Ramane constient sau nu? Ce se intampla cu sufletul si trupul dupa moarte ei bine... ceea ce zice aici nu prea are eva logica la ceea ce eu va scriu mai jos aici : https://www.youtube.com/watch?v=cqDEiEV5cr0? Adam si Eva au existat in universul creat de Dumnezeu inainte de viata si a fost constient sau nu?

1. Dumnezeu a creat lumea vazuta si cea nevazuta
2. Dumnezeu a creat intunericul si lumina luna si stelele soarele si norii si pamantu si cerul
3. Dumnezeu a creat plante si animalele

Se spune asa : In biblie eu stiu ca inainte de viata eu/noi ca oameni nu am existat nu am fost constienti ci doar dupa ce am fost creati.
Omul dupa ce moare intra in pamant unde ramane pana in ziua judecatii de apoi care nimeni nu se stie cand va veni ca si a 2 inviere. Omul dupa ce moare si intra in pamant si intra in asteptarea judecatii de apoi care o face prin Iisus Hristos. Dupa ce vine acea zi de judecata sufletul se desparte de trup iar trupul se re-intoarce in tarana ( pamant ) unde in in putrezire iar sufletul dincolo de moarte traieste doar trupul e mort si mai se spune asa ca : cum inainte de a fi creati la viata nu am fost constienti si nu am vazut lumina nici dupa moarte nu v-om fi constienti de pomana noastra si ceea ce se intampla pe pamant? Se mai spune ca : Asa cum am venit asa v-om si pleca de pe acest pamant nu luam nimic cu noi. Aici se refera dupa parerea mea asa : Ca cum Dumnezeu i-a dat omului viata l-a trimis pe pamant fara nimic adica ma refer ca trupul nu poate trai fara ajutorul sufletului dar sufletul poate sa traiasca fara trup da doar in universul lui Dumnezeu. Cum zice in biblie ca Dumnezeu a creat aceasta lume in care noi suntem trecatori si ne v-om intoarce de unde am venit adica : Din pamant suntem facuti in pamant te vei intoarce R.I.P. si ce este necromatia? Am auzit in video ca cei ce apeleaza la ea e un pacat. Seolul ce e? Am auzit ca daca s-ar despica pamantul in 2 ar cadea sub pamant in gol. Sheol. Noi suntem muritor din ziua in care Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva care au fost lasati sa traiasca in raiul sfant pana in ziua cand cei 2 au pacatuit ascultandu-l pe Satana sarpele trimis sa le spuna asa : Da de ce sa nu mancati din pomul binelui si al raului si atunci cand cei 2 au pacatuit i-au izgonit din rai si au trait pe pamant sa se chinuie sa traiasca adica : Ceea ce vrei ai vei avea da doar sudoarea fetei. La ce ajung ca concluzie sa cred ei bine, cat timp Adam si Eva au avut viata in raiul sfant langa Dumnezeu nu au avut grija zilei de maine. Ei bine exista si o zicala in biblie care zice asa : Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in straita. Aici am dedus ca noi ca sa avem ceva trebuie sa muncim pentru acel lucru ca Dumnezeu o sa ni-l dea dar noi trebuie sa-l producem adica : din prune facem dulceata din faina facem aluat da nu ni le da de-a gata. Deci sufletele dupa ce parasesc trupul trupu moare da sufletul se intoarce dupa faptele tale ca om. Dupa acea judecat unde vei astepta pana ce Dumnezeu hotareste soarta ta tu ramai in acea camera adica tarana dupa aceea dupa ce ti s-a hotarat soarta ta si faptele tale vei trece in viata de apoi adica in RAI - IAD depinde de caz... iar eu ma gandesc din ceea ce am auzit aici in videoclip ca : A 2 inviere este atunci cand se v-a reintoarce Isus pe pamant si cand se v-a intampla minunea asta tot atunci Dumnezeu leaga sufletul de trup si v-om re-traim pe o alta emisfera planeta creata deja in universul lui Dumnezeu caci se spune ca pamantul peste 2000 ani v-a disparea cu tot ce va fi pe EL. Amin! +

https://sfatulparintilor.ro/......are-video/
https://www.romaniatv.net/......66548.html

https://sfatulparintilor.ro/......00x850.jpg

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Cum sa ramai constient dupa ce mori? Daca ramaneai constient erai inca viu, nu mort.
Incep sa cred ca evolutia lucreaza in sens invers pentru anumiti indivizi.

| halogen001 a răspuns:

Nu exista. Omul nu e constient tot timpul nici cand traieste (
cand doarme, cand e beat, drogat si asa mai departe) si cu atat mai mult nu poate fi constient dupa moarte.
Adam si Eva sunt personaje de poveste primitiva, puerila si fantezista neconforma cu realitatea.

Dumnezeu daca exista, daca era inteligent si iubitor nu facea viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse, tantari, virusi, nu facea pamantul plat in centrul universului, nu facea omul pacatos, nu se ocupa cu minuni in loc sa ajute oamenii si nu-i lasa in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de frig, de boli, de foame, in accidente si in razboaie.

De asta avem viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse, tantari, virusi, pentru ca toate vietuitoarele sunt produse in natura de trecerea timpului si selectia naturala.

Stiinta e cea care da rezultate. Povestile primitive de mii de ani n-au reusit sa faca nimic altceva decat sa intunece mintea omului si sa il tina in nestiinta si primitivism. Avem exact zero oameni cu viata vesnica din 7 miliarde de oameni, deci se vede adevarul fara a fi nevoie sa il cautam prea mult.

Prin stiinta se ajunge la adevar si prin credinta se ajunge la minciuna.
Zeul atotputernic nu are nevoie de credinta. De credinta are nevoie omul mincinos de la naiv, ca sa il poata insela pe naivul care nu are stiinta si nu cunoaste adevarul.
Credinta e dovada nestiintei, nu e adevar. Adevarul prin stiinta se gaseste.

| Lukasssz a răspuns:

Nu se mai intampla nimic dupa ce ai murit, punct

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu ai de unde sa stii... nu era nimic nici inainte sa te nasti, toti atomii din care esti format erau imprastiati in natura, si totusi esti aici, traiesti si simti. Cine stie pe viitor cum se unesc din nou acei atomi, timpul e infinit asa ca si posibilitatile sunt infinite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ce un om moare, sufletul lui va merge în rai sau în iad, unde merită

| Mtoni a răspuns:

Da, cred că există viață după moartea corpului fizic. Dar nu știu ce se întâmplă cu omul după moarte pentru că informațiile pe care le-am găsit sunt contradictorii iar dovezile sunt încă puține. Deși acest subject este interesat, cred că este periculos, existând riscul de a fi considerat nebun dacă îl studiezi sau vorbești prea mult despre el.