| DanielaDDD a întrebat:

Dupa scoala profesionala se poate face si liceul sau trebuie neaparat facut la seral?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa faci ce vrei, si in liceu se includ unele meserii pe baza de profesionala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La seral sau la frecventa redusa.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu trebuie neaparat si seralul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Școala profesională se continuă cu seralul, așa știu. Sună la secretariatul liceului și te informează cu exactitate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

M-am informat și îți spun exact:
După școala profesională de trei ani, se poate continua cu liceul la zi, în clasa a XI-a fără examen de admitere.
Se susține examen de bacalaureat, la fel ca ceilalți elevi.
Toată chestiunea aceasta se numește... rută progresivă.

| pietrean a răspuns:

Dupa terminarea clasei a VIII-a, cine doreste poate urma cursurile profesionale, ce tin 2-3 ani.Liceul,poti sa-l urmezi la seral sau fara frecventa, incepand cu clasa a XI-a sau a XII-a.La zi, mai mult ca sigur, nu.
Dar, pentru mai multa siguranta, intreaba la secretariatul scolii profesionale sau al unui liceu.