| tadeee a întrebat:

Salut, am terminat scoala profesionala si m-am inscris la seral. Se poate sa ma transfer de la seral la liceu? P.s trebuie sa repet anul?

5 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Dacă mergi la seral vei face 3 ani în plus și nu 2 așa cum e la liceu de zi. Vei face clasa a 11 a ( din nou ), a 12 a și a 13 a.

Iar dacă mergi la liceu de zi vei repeta clasa a 11 a, iar după vei face a 12 a. Deci 2 ani. E un avantaj pentru că vei avea mai multe șanse la bac.

La seral nu prea se pune accent pe învățat, vei merge destul de rar ( la înțelegere cu profesorii la liceu ). Deci clar vei avea automat mai mici șanse să iei bacul cu o notă ok.

Și eu voi continua, dar voi merge la liceu ( de zi ). Nu seral. Dar fiecare își alege.

Cei care merg la seral, pot să și lucreze.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Anonimul151):

Te contrazic, si eu sunt la seral si in legatura cu bacul nu e deloc asa cum ai spus tu.

unde sunt eu, se pune foarte mult accent pe invatatura ca sa poti lua bacul + ca iti explică profesorii ce si cum o sa fie la fiecare materie de bac laughing

| Anonimul151 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Depinde de fiecare oraș sau liceu. Există licee de stat, unde se pune accent. Dar la mine în oraș nu prea exista licee, seral de stat. Doar private. Iar la acele private... E cam nasol din cauza asta. Profesorii nu pun accent pe învățat.

Sa îți spun un exemplu. Cunosc pe cineva care e la învățământ profesional. Cred ca clasa a 10 a. Merge doar cu o borsetă la liceu. Pai cum vine asta? Nu le trebuie caiete, un penar ceva? Ala e liceu? Plus că vine la ora 12 acasă. Sau mai repede. E pe turism și alimentație.

La fel si eu, sunt pe turism și alimentație. Dar la un liceu de stat, și care da, într-adevăr are o reputație la mine în oraș. Dar nu am plecat atât de repede. Doar când ne au lăsat profesorii. Și asta foarte rar în acești 3 ani.

La final de an, acea persoană slabe șanse sa I a examenul.

M am uitat pe pagina acelui liceu, iar clasele sunt efectiv goale... Acolo clar nu prea exista șanse pentru bac. Pentru că cum spuneam, are și seral.

Răspuns utilizator avertizat