| AnA09a a întrebat:

Dupa terminarea profilului de bio-chimie la liceu poti face o facultate cu domeniul fizica sau trebuie sa recuperezi materie? In acest caz este de preferat mate-info?

Răspuns Câştigător
| Anonim8542065431139 a răspuns:

Bio-chimie te referi la stiinte ale naturii, nu? Daca da, atunci e profilul potrivit pentru a te duce la o facultate de fizica, dar in orice caz, acolo in general te ia de la 0, nu trebuie sa stii ineaparat fizica ca sa intri acolo, dar totusi e indicat...

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca poti intra la orice facultate doresti tu cu conditia sa reusesti sa fii admis. Dar ceea ce trebuie sa ai in vedere este ca vei avea de muncit mult mai mult decat unul care a terminat un profil mai adecvat deoarece cunostintele tale vor fi mult mai slabe decat ale unuia care stie din liceu cate ceva din materia respectiva. Daca vrei neaparat sa urmezi cursurile unei facultati de fizica ar fi indicat sa urmezi un liceu cu profilul la care se preda fizica la un nivel mai ridicat.

| danutzu96 a răspuns:

Nu, La mine in liceu Mate info (unde sunt si eu ) au aceleasi numar de ore de fizica cu chimie biologie. Daca vrei matematica mai aprofundata te duci la mate-info, daca vrei chimie si biologie mai aprofundata te duci la chimie-biologie.