| BlackRaven45 a întrebat:

E bun acest manual de psihologie pentru admiterea la Facultatea de Psihologie din Cluj?

http://www.ishop.ro/......_4283.html

Anul aparitiei e 2000. Pe site-ul facultatii la admitere e precizat: "Psihologie: manual pentru clasa a X-a, Editura POLIROM, coord. Adrian Neculau, editia 2012", dar nu gasesc deloc manualul. Oare sunt asa mari diferente intre editia din 2000, cea de sus, si 2012? Am mai gasit in pdf, dar era editia 2005, pare-mi-se. M-ar costa destul de mult sa scot manualul in varianta pdf la xerox, si nici nu stiu daca e buna varianta din 2005.

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mai, m-am uitat peste grile și răspunsurile la ele se regăsesc cam în orice manual de psihologie de a 10a. Absolut toate au tematica aia, iar întrebările seamănă cu cele de la bac la psiho și cu cele de la admiterea de la noi de la București, iar noi am avut alt manual, deci din ce mi dau seama informațiile le găsești în oricare, la fel. E normal sa și promoveze manualul unuia de al lor, și ai noștri de baga pe gat manualele celor de la noi.
Poți învăța de pe orice manual. Dacă vrei unul universal încearcă ceva de zlate gen fundamentele psihologiei, acolo găsești tot ce e în tematica dar chiar mai amănunțit. Eu am avut o pentru admitere pe cea de zlate din 2005 parca, pe aia o aveam la liceu și întâmplător pe asta ne o si cereau, zlate fiind un nume celebru în psihologie mai ales la București unde a fost șef de catedra, dar manualele lui sunt valabile peste tot.
Nu e absolut nicio informație care sa nu se regăsească în toate manualele de a 10a, mai ales fiind grila. Învață din oricare și e easy

| Yurisa a răspuns:

Orice manual de psiho de clasa a 10-a e bun