| andreea_ispas a întrebat:

E mai bine sa-mi dau copilul la liceu la profil real sau uman?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu sunt la C. E. Virgil Madgearu(profil economic) si este foarte bine.iti recomand profilul economic deoarece este o meserie de viitor. dar in primul rand depinde de inclinatiile copilului tau.

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viitorul lui depinde de inclinatiile pe care are. Daca eu mergeam la un liceu economic eram un economist prost. Fiindca nu am inclinatie. Sigur, meseria de economist este frumoasa, banoasa si de viitor. Dar daca o faci bine.
Sigur ca sunt locuri de munca bune pentru absolventii de uman. Cunoscatorii mai multor limbi, sau ale unor limbi ceva mai exotice (germana chiar) au mari oportunitati in cariera.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Un profil real iti ofera o paleta mult mai mare de optiuni cand termini liceul. Daca observi ca intelege matematica...eu as recomanda profilul real.In cazul in care nu se impaca chiarrr deloc cu matematica... e mai bine la profil uman.Eu de exemplu sunt la profil real...si stau bine cu matematica.In schimb sunt paralela cu fizica si chimia...si totusi.imi place profilul.Depinde de el.
In ultima vreme...am observat ceva...interesant as zice. O gramada de elevi ce termina la profile de filologie, dar le place matematica dau la facultatea de stiinte economice. Dau bacalaureatul din matematica...care este mult mai usoar la profil uman.Si avand in vedere ca se intra la facultate in functie de medie...isi are locul cat de cat asigurat...pentru ca mediile la filologie sunt mult mai mari decat la mate`info.

| Dara a răspuns:

Depinde de copil, daca are inclinatie si talent la matematica, nu are nici un sens sa-l dai la un liceu cu profil uman. Iar la un profil uman... ce facultate poate urma, care sa-i poata asigura un job ca lumea?!

| stardeea a răspuns:

LA CE VREA EL!

| elenabz07 a răspuns:

Depinde de inclinatiile copilului

| julijulianna a răspuns:

Parerea mea este sa-l dai unde ii place lui nu alege tu in locul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cel mai bine ar fi sa il lasi sa opteze el.nu incerca sa-l obligi sa mearga la liceul ales de tine.la 14 ani este destul de capabil sa-si aleaga viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cred ca decizia ar trebui sa-i apartina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmareste-l si vezi spre ce are inclinatii - stiinte exacte sau umaniste. Apoi incearca sa-i sugerezi o cale evident prospectind si piata sa vezi ceva vu viitor pentru cariera lui si daca nu reusesti sa-l indrumi, lasa-l sa aleaga si arata-i ca alternativa ta era mai buna. Stiu pe cineva (un medic de renume) cara in final l-a lasat sa faca arte plastice si cind a terminat si a vazut ca nu are succesul financiar scontat s-a apucat si a facut medicina si a ajuns un medic de succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca toata lumea spune: " ce vrea el...". Eu cred ca e bine ca parintelui sa-i pese de alegerile copilului sau...cred ca la profilul real are mai multe obtiuni dupa liceu...mult mai multe decat la uman...pe urma ii va fi mai usor sa aleaga o facultate...in principiu...facultatea e mai importanta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine lasa-l aksa! SOMER

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt ion aceeasi dilem... ce sa fac?crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca nu prea conteaza. Sunt atat de multi care se duc la o facultate cu un profil total diferit de cel al liceului! Copii care termina filologie si se duc la medicina. Eu de exemplu am terminat mate-info si acum sunt la arhitectura. In principiu depinde numai de copil si de ceea ce este el in stare sa faca. Daca nu ii place, poate oricand sa schimbe profilul, nu il obliga nimeni sa faca 4 ani pe acelasi drum. Mai important este sa il sustii si sa fii atenta la ce isi doreste el. Chiar daca acum zice ca vrea la medicina, se duce la stiinte ale naturii si ajunge sa dea la drept.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma sa stiti ca pregatirea din liceu conteaza foarte mult...pai daca te duci la filologie si dupa aia te hotarasti sa dai la stiinte economice ce faci la facultate? pentru ca facultatea este o continuare a liceului. daca tu in liceu nu ai invatat nimic despre economie si nu ai facut prea multa matematica...nu stiu cum o sa fie la facultate.
referitor la intrebarea ta.pai.intreba-l pe el unde vrea si unde o sa doreasca el acolo sa il dai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in clasa a 8-a si la anul trebuie sa ma hotaresc in ce liceu vreau sa intru.am inclinatii spre matematica, dar imi place foarte mult si romana si franceza.as vrea sa imi spuneti si mie ce sa fac.va rog mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaaaaa pai lasa-l pe el sa se decida nu esti tu cea care ii iei hotarari in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La profilul real orel sunt mai intense multa mate si daca nu i pl nu ai cf.la profilul uman faci rom si mate mai deloc si nici asta nu prea e avantajoasa. pana la urma sa asc si parerea lui ce ii pl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca schimb subiectul... dar as vrea sa stiu ce profil ar trebui sa urmez ca sa intru mai departe la medicina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde vrea el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat ca nu poti da de ex la jurnalism daca urmezi realu si invers. toata chestia se bazeaza in felul urmator. daca dai la real, normal ca nu vei avea destule cunostinte pentru ca sa dai la jurnalism pentru ca realul se concentreaza asupra matematicii. si invers. daca dai la uman nu ca nu poti urma o facultate bazata pe matematica-informatica, doar fa de obicei nu stii indeajuns ca sa ocupi un loc intr. o facultate bazata pe mate. adica totul depinde de vointa copilului si interesul sau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Real

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt cls a 8a si nu m-am hotarat inca pe ce profil sa ma ghidez ati putea sa ma sfatuiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce ii place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce profil vrea el

| dorul_lui_ene a răspuns:

Multi spun ca cei ce termina profilul real au sanse mai mari sa gaseasca o slujba "banoasa". Eu cred ca nu e adevarat. Facand umanul, poti sa dai la o facultate de comunicare, sa lucrezi in PR sau publicitate si sa castigi mai mult ca un inginer. Deci din punctul asta de vedere, nu e o diferenta.

| marcuoprisan a răspuns:

Depinde la ce se pricepe el mai bine. Nu ar fi bine sa se chinuie 4 ani de liceu cu fizica si matematica daca nu are aplecare spre asa ceva. Intreaba-l pe el mai bine.

| dana_ruslea a răspuns:

Nu conteaza asa mult profilul liceului. Facultatea conteaza. Vezi la ce se pricepe mai mult copilul si ghideaza-te in functie de asta.