| Scarlettt a întrebat:

La liceu alegeti :

Profil real sau uman?

De ce una dc alta?

25 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Am ales acum doi ani realul (mate-info) manat mai mult, cred, de o inconstienta. Just totusi faptul ca la liceul unde sunt, clasele de filologie si SS in acea promotie au un caracter si un nivel intelectual sub-mediocru spre infect, dar cred ca imi ziceam in sine ca mi-am gasit "chemarea" dupa ce luasem 10 la EN la matematica si dadusem peste o carte de informatica, ce-mi parea interesanta.Dar nu regret prea mult, chiar daca ma duceam la filologie si la cel mai bun liceu din judet - unul din primele 10 din tara - mai mult ca sigur, ma plafonam si ramaneam la un stadiu insuficient pentru mine.

| laAAal a răspuns:

Buna! de regula unii aleg realul pentru ca se pricep mai bine la stiinte exacte cum ar fi mate si unii aleg umanul unde tine de geografie istorie romana. unde e doar poveste..la real e mai multa logica

| Paulla a răspuns:

La real, Ştiinţe Naturale. Am ales real pentru că mediile de intrare de la uman erau cam mici şi mi se pare că au prea multe materii inutile şi unele dintre ele plicticoase. Pe lângă asta, e mai uşor după ce termini liceul cu profil real(nu vroiam să mă trezesc că vreau să fac ceva la care am nevoie de matematică sau fizică, da' eu să nu le fi făcut, că mă mâncase să dau la uman).
Ştiinţe Naturale pentru că mi se pare cel mai potrivit pentru mine. Materiile reale mi se par destul de interesante(cu excepţia algebrei, care reuşeşte cumva să mă adoarmă în primele 10 minute, deşi e simplă). Mi se pare puţin mai 'relexant', decât MI-ul, mai potrivit pentru cineva ca mine, care nu învaţă mai niciodată(mi s-a părut uşoară materia de 5-8, n-am văzut necesar să o învăţ, o prindeam din clasă).

| Scarlettt explică (pentru Paulla):

Algerbra la uman laughing)))). Fato cati ani ai alegbra e la mate. Poate vroiai sa zici argumentare si logica

| Paulla a răspuns (pentru Scarlettt):

Vroiam să zic materiile reale, my bad. Editez imediat.
Dacă tot mi-ai răspuns, îţi iau puţin la puricat răspunsurile, că prea multe erori de logică ai în ele.
1. Biologia e destul de logică, totul se leagă. Că nu o înţelegi tu, asta-i altceva.
2. 'matematica e la fel 50% toceala. Cu geometria nu ai ce face daca nu stii teoria sa o aplici iar daca nu stii teroria esti degeaba' Asta s-o crezi tu. Matematica e pe puţin 70% logică, numai eu ştiu câte probleme am rezolvat la geometrie numai cu teorema cu Pitagora, că altele nu ştiam. Dacă poţi vedea în spaţiu, n-ai să ai probleme la geometrie. Nu are rost să-ţi spun cum e dacă nu poţi, că sigur ştii mai bine ca mine.
3. Dacă tot eşti la uman şi te exprimi aşa de elocvent, luminează-mă şi pe mine cu vreo două nume de scriitori care te-au prins bine. Doar vrei să scrii o carte, nu?

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Paulla):

Sunt de acord cu tine. happy

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Scarlettt):

Tu, cum ai pus intrebarea, ar trebui sa asculti parerile celorlalti nu sa le criticihappy ca poate a gresit sau poate nu si-a dat seama (nu vorbesc strict de mine, pe mine ma critici pentru simplul fapt ca eu am ales ~intr-un cuvant~ mate si tu ai ales ~intr-un cuvant~ romana, 2 lucruri aproape opuse).

| Scarlettt explică (pentru Paulla):

Ite niste acrti, ca vad ca nu te conving.
Ultima carte citita a fost acum o saptamana se numeste Casa noptii primele 3 volume. E bestiala cartea aia sa o citesti, e scris de P.C kast si fica ei Kristin Cast.Am mai citit si Academia Vampirilor de Richelle Mead. Amn2 sunt beastsealler

| Paulla a răspuns (pentru Scarlettt):

N-ai cum să mă convingi lucruri eronate, în primul rând.
În al doilea rând, tu citeşti porcării(mă abţin). Puţine femei se remarcă în domeniul literaturii -nu sunt sexistă, doar realistă-, iar astea nu fac parte din excepţii. Sunt bestseller fiindcă sunt multe adolescente care abia se iniţiază în domeniul literaturii şi habar n-au ce să aleagă.
Citeşte Dostoievksi, Tolstoi, Henryk Sienkiewicz, Victor Hugo, Kafka(oridinea e irelevantă). Astea-s doar câteva nume care mi-au venit în cap la momentul acesta -câteva nume care consider că orice scriitor şi implicit cititor care se respectă ar trebui să aibă măcar un volum de fiecare în colecţia sa-, n-am să stau să-ţi fac o listă de sute, că oricum nu cred că-i citeşti, dar ca sfat: dacă tot vrei să scrii o carte, măcar citeşte un roman veritabil întâi.

| KirigayaKirito a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci, ce te pasioneaza, insa recomand real deoarece e de viitor, si te va ajuta in facultatile bune, chiar daca umanu e mai usor in afara de drept nu prea sunt mari sanse sa ajungi cineva. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La real e greu...dar daca reusesti sa gati te vei descurca la orice facultate!

la uman 4 ani esti seflaughing...dar dupa nu poti face orice facultate!

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine. happy
E greu pentru ca e matematica, fizica si sunt multe formule dar avantajele de la sfarsitul liceului cu un profil real sunt foarte mari.

| Scarlettt explică (pentru TheVampireDiaries01):

Si eu te contrazic, sa lamurim :

1.Nu cred ca e logic la biologie sa stii cate oase are piciorul sau despre planta si oraganism sau intestine sau despre boli. iti trebuie toceala multa.
2. Romana e foarte logica nu trebuie sa inveti decat caracterizarile generale la specii care sunt 3 de fiecare, iar partea logica la romana e gramatica. Sunt milioane de sinonime, crezi ca le invata cineva, nu le stim din viata reala la fel si alte parti ale gramaticii. La istorie e toceala, dar la romana cam deloc.
3. La mate info si stiinte ale naturii se da bacul la aceleasi obicete cu exceptia ca la mate info dai bac matematica m1 si la stiinte ale naturii matematica m2. Si dai la alegere dintre bio, chimie, fizica, informatica la amn2.
Daca nu stii nu raspunde happy

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Scarlettt):

La 1. E cultura generala, ar trebui sa stii sau cel putin sa te intereseze despre ceea ce se intampla in corpul tau. Iar in ceea ce priveste bolile, la fel, e esential sa stii ce simptome au unele. Sunt foarte utile din punctul meu de vedere.
2. Tie ti se pare ca romana e logica pentru ca esti la stiinte sociale, mie nu mi se pare deloc. Mi se pare toceala curata pentru ca Romana NU consta in cateva specii laughing), sinonime si gramatica. De exemplu pentru bac ai de invatat comentarii, eseuri nu sinonime care, asa cum zici tu, sunt din viata reala si ar trebui sa le stii.
3. Intr-adevar la mate-info -> M1 si stiinte ale naturii -> M2. Aici ~~no comment~~

| torsi a răspuns:

Anul trecut am ales real (mate-info) pentru ca mi se pare o meserie de viitor tongue

| Scarlettt explică:

Eu aleg profil uman. Imi place teatru, literatura lb straine.Pe viitor vreau sa scriu o carte si se fac bani si asa! Limbile straine sunt foarte importante! Si urasc stiintele exacte!

| RoxyOnTPU a răspuns (pentru Scarlettt):

Asa fatalaughing esti de-a meahappy big grin

| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Eu am ales real deoarece se bazeaza pe stiinte exacte cum ar fi: matematica, fizica, informatica etc. La profil real totul se invata logic, nu tocitbig grin cum e la profil uman.Un alt motiv pentru care am ales profil real a fost acela ca as putea merge la orice facultate, inclusiv cea de Litere (daca as vrea).
Nu am ales profil uman pentru ca se bazeaza pe stiinte sociale cum ar fi romana, logica, franceza, engleza, filosofie etc. In plus, la profil uman trebuie creativitate, imaginatie.
Asta e doar parerea mea.
O zi buna!

| Scarlettt explică (pentru TheVampireDiaries01):

Atunci de ce la real se da bacul la alegere dintre biologie? Iar ca sa fii medic ceea ce tine de profil real trebuie sa inveti toata biologia? Asta numai e toceala?

Fara suparare dar romana e 50% toceala si 50% logica cum e gramatica!
si matematica e la fel 50% toceala. Cu geometria nu ai ce face daca nu stii teoria sa o aplici iar daca nu stii teroria esti degeaba!

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Scarlettt):

Eu te contrazic.
Inveti biologia teoretic, iar practic o intelegi. Daca intelegi asta nu inseamna ca ai tocit.
Nu stiu cata logica este la romana.hee hee
Iar la matematica inveti logic. Degeaba inveti teoria daca nu stii formulele iar formulele nu le poti toci pentru ca a doua zi nu le mai tii minte.
La orice teorema exista o formula.winking

Si apoi, e normal sa ma contrazici odata ce esti la stiinte sociale, fiecare isi apara/lauda profilul.happy

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Scarlettt):

La real nu se da bacul dintre biologie. happy si depinde la care specializare de la real te referi pentru ca este matematica-informatica si stiinte ale naturii.
La real (mate-info) se da bacul dintre biologie, fizica, chimie iar daca e mate-info, info intensiv e la alegere si informatica.

| LittttleMonster a răspuns:

Uman-filologie japoneza la colegiul national ion creanga.Tu? Sunt din Bucuresti.happy:*

| DianaChiriac a răspuns:

Eu am ales profilul uman. Inițial vroiam să merg către real pentru că majoritatea colegilor mei aleseseră realul... Îmi cam displăcea ideea că va trebui să fac fizica, pe care o detest, plus matematica, la care nu prea excelez, așa că m-am hotărât să merg către filologie, și sper să nu regret... Anyway, trebuie să alegi ce îți place ție, nu ce aleg ceilalți colegi, și spun ei, că este la modă, pentru că nu întotdeauna, tot ce este la modă trebuie să-ți și placa big grin

| B530Mihai a răspuns:

Poi daca ar fi sa aleg intre cele doua profile as alege real pentru ca la acest profil poti face stiinte ale naturii, care poti da la ce facultate vrei tu, sau mate-info care e de viitor.Eu am ales economic. Fiecare de ce e pasionat, oricum BAFTA.

| Eugenia19 a răspuns:

Eu de exemplu am absolvit liceul cu profil real, si sunt foarte multumita.Eu consider ca cu profil real ai mai multe oferte de a invata mai departe, insa cu profil uman nu ai decit sa fii profesor..sau altceva tot de acest gen.