| soriciculapte a întrebat:

E normal sa ti se puna nota 3 la un test online de la care ai lipsit pentru ca nu ai avut internet in acea zi?

10 răspunsuri:
| HotStuff a răspuns:

Din moment ce ai lipsit dintr-un motiv ce nu a depins de tine, nu e normal sa primesti o nota proasta pentru acest fapt. Nota se acorda pentru a evalua cunostintele elevului. Maxim iti poate pune absenta.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu, dar din păcate e aproape imposibil să demonstrezi că nu minți.

| soriciculapte explică (pentru Florin9Florin9):

Nici macar faptul ca in rest am 10 pe linie nu ar trebui sa dea de gandit?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru soriciculapte):

Ba da, ar trebui să dea de gândit.

Dar bine măcar că asta înseamnă că nu te afectează gen să riști să rămâi corigent sau ceva.

| Mosotti a răspuns:

Nu e normal sa iti dea 3, insa trebuie sa demonstrezi ca nu ai avut internet, sa te duci la provider si sa ceri ceva scris in acest sens.
Asa e in Germania de ex, daca arati ca nu esti de vina, e okey.

Eu am intarziat la ore in Germania in anul 1998, i-am zis la prof ca a fost blocaj rutier, s-a interesat, si a motivat absenta. Acolo cand e cate un Stau din asta (ca asa se numeste blocajul ala la ei), se anunta si la radio, stie si reteaua de transport ca a fost.

Dar cum pe telefon nu ai avut internet?! Nu poti face hot spot si sa ai net la calc de la tel? Exista niste chestii mici adica placa de retea wireless care se baga in portul usb, si asa poti da la calc net de la telefon.
Trebe sa arati ca nici la tel si nici netu fix nu au mers.

Sau du-te la profu si pune-l sa sune de fata cu tine la provider si sa intrebe! Si sa te identifici ca client acolo ca sa stie ca ai la aia, nu ca a sunat aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru soriciculapte):

Nu ar trebui sa dea de gandit, nu inseamna ca daca ai 10 pe linie, nu puteai sa absentezi atunci. Si cum probabilitatea sa chiulesti de la test era de 95 % cum fac multi care gasesc motive sa nu ia parte la ore online, profu normal ca nu crede ca, chiar nu minti.

Trebuie sa ii arati, ti-am zis, du-te la furnizorul de net si cere semnat o hartie ca in data de intre ora de si de, nu ai avut net! Si se rezolva. Ii zici ca iti trebuie la scoala pentru asta.

| Mosotti a răspuns (pentru HotStuff):

Daca se duce la provider si cere scris ca netu a fost picat intre ora aia si aia, e f bine, si asa arata ca nu a mintit.
Ii zice ca ii trebuie la scoala pentru cazul asta, si e imposibil sa nu se rezolve.

Sau sa sune profu la provider! Mai simplu, sa intrebe.
Si sa fie si sorici de fata, sa se identifice ca si client acolo.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Și aici se dau informații despre trafic pe anumite posturi.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Da, si aici, dar trebuie sa fi pe faza.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu cred. Doar daca profesorul te ate in vizor sau i-ai fi vorbit obraznic in rest nu. Trebuie vorbit cu profesorul respectiv.