| nobody5568hf a întrebat:

am nevoie de parerea voastra... Vineri ( in saptamana SCOALA ALTFEL) am lipsit de la scoala. Am fost informata de colegi ca mi s-a scazut noata la purtatre. Chiar numai vineri am lipsit, in rest am fost prezenta mereu. Eu una stiam ca trebuie sa imi puna absenta.
Am doua intrebari:
1- Era normal sa imi scada direct nota la purtare?
2- Avand o problema, voi duce aviz medical (scutire), credeti ca mi se va putea repara nota?
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna!
Deci, eu vineri am lipsit de la scoala pentru ca a fost o mare plictiseala si nu aveam ce face, asa ca am ramas acasa si nu am primit nici-o absenta, prostie de genul asta. Iar un coleg de-al meu a lipsit toata saptamana, cica era racit, tocmai acum, cu o saptamana inainte de vacanta(poate ca o fi sau nu tot aia e) si nici el nu a primit nimic.
Deci,
1.Nu are cum sa iti puna absenta la purtare, ca doar nu te-ai purtata cu lipsitu' sau ceva de genuloh go on, adica iti pune in dreptul rubricii orei respective.In plus, in Saptamana Altfel, profesorii/invatatorii nu vin cu catalogul dupa ei.Si oricum si noua ne-a spus ca o sa puna absenta la purtare, iar la parintii le-a spus ca nu o sa vina nimeni cu catalogul.
2. Daca ai scutire de la medic, si gur iti vor repara nota si absentele si tot.
Vacanta placuta!

18 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

.laughing...Doamne! Ce prostii is colegii tai! N`are cum sa-ti scada nota la purtare daca ai lipsit in saptamana Scoala Altfel.Iti pune doar o absenta.Sau daca ai motivare, si pe aia ti`o motiveaza.Nu, nu e normal si nici n`au voie! Este contra legii educatiei si dupa legea mea "legea absentelor"laughing. Si + ca ai avut o problema, se va rezolva.Scaderea notei la purtare se face daca ai batut un coleg, daca ai injurat un profesor, daca ai distrus un bun al scolii.Nici intr-un caz de o absenta!laughingStai linistita! Suna`ti cea mai buna colega si intreab`o. Oricum, chiar daca ti`e scazuta (ceea ce nu cred deloc), in vreo 3-4 saptamanii ti`o faci la loc. Da` stai linistita. Fundita?big grin

| StartingANewLife a răspuns:

Cu siguranta ai fost mintita de colegi, sau s-a produs o neintelegere undeva. nota la purtare nu avea cum sa-ti fie scazuta, pentru ca nu se pun note la purtare in timpul anului scolar. nota la purtare este una singura, si se noteaza in catalog la finalul anului scolar cand se face media generala.
poti duce linistita scutirea, nu se va intampla nimic.
sper ca te-am ajutat.

| nobody5568hf explică:

Tocmai aici este problema ca eu nu am avut nici o absenta nemotivata!

| ÐÿÅ a răspuns:

Raspnsuri:

1-nu nu e drept fata de tine, dar nu cred ca a facut-o!

2- Sigur! Si unei colege i s-a intamplat exact ca tine, a adus "scutire" si i s-a reparat nota!

| TheCritic a răspuns:

Buna! Eu una cred ca doar asa ti s-a spus, au tras o minciunica colegiibig grin. Stii de ce, nota se scade la 20 de absente din cate stiu eu, plus ca poate ai avut un motiv intemeiat. Nu cred ca in ultima zi de scoala profesorilor le-a venit cheful ca sa faca consiliu pentru a-ti scadea tie nota la purtare. Intreaba-ti diriginta/dirigintele.

| nobody5568hf explică (pentru TheCritic):

Diriginta mea a lipsit in toata saptamana, iar noi ca sa facem ceva ne-am rugat de alti profesori sa ne duca undeva, iar daca acestia nu puteau sa ne ajute stateam in clasa si ne plictiseam!

| TheCritic a răspuns (pentru nobody5568hf):

Nu, cred ca e doar inventia colegilor...big grin...

| Lia09 a răspuns:

Nu are cum sa-ti scada nota la purtare pentru asta. Stai linistita! Probabil au vrut colegii sa-ti faca o mica farsa. O sa duci scutire si vei rezolva cu absentele, in rest n-ai de ce sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are de ce sa-ti scada nota la purtare cand nu s-au pus nici macar absente...

| Someoneeene a răspuns:

1cred ca da
2. da
prin urmare nu vei mai avea nota scazuta

eu stiu ca absentele se trec in rubrica de la purtare dar nu stiu daca se scade si nota, e mai bine sa vorvesti cu diriginta ta sa vezi daca ti-a scazut nota

| LucyTheSavior a răspuns:

Este imposibil sa ti se scada nota la purtare... absentele in saptamana altfel se pedepsesc doar cu absente in catalog.
Normal nota scazuta la purtare se face mai intai in cazul care se afla motivul disputei....in cazul tau ar fi trebuit sa-ti cada nota la purtare mai intai cu creionul si apoi sa afle motivul absentei...
Sper sa te ajute, Bafta.

| iulica2002 a răspuns:

1- Nu era normal, trebuia numai sa-ti buna absenta
2- Daca invatatoarea/invatatorul tau vor vedea scutirea, cred ca ti se va repara nota.

| Bobitzzza a răspuns (pentru iulica2002):

Sunt cu totul si cu totul de alta parere in ce consta "Saptamana Altfel" a fost dat ordin in care spune cine lipseste se scade meida la purtare si eu am lipsit vinerea da nu mi-a scazut inca media la purtare sa vadem dupa vacanta. Funda?

| Lorenushh a răspuns:

Stai linistia. In saptamana " Scoala Altfel" se scade nota la purtare la 10 absente. Dupa 6 absentse nu are cum sa ti-o scada. Stai linistita. Cu siguranta te-au mintit :*

| adrianbarbaros a răspuns:

In primul rand ca sa ti se scada un punct la purtare trebuie sa ai 10 absente
In al doilea rand in saptamana scoala altfel nu se trec apsentele in catalog si intr-un registru
In al treilea rand la sfarsitul semestrului se numera absentele de diriginte si el trece nota al purtare. Dar ar mai fii o solutie ca ti sa scazut ai avut un profesor rau si la-i inervat ca ai lipsit si t-ia scazut un punct. Da si nota la purtare nu se poate sterge dar se poate cumva sa scapi de ea doar cu cere la director dare e mai greu si trebuie o cerere in scris, dar daca ai scutirea poate ti-o stampileaza mai usor ca astfel poti scapa de punctul scazut

| alexytzyq a răspuns:

Buna iuliana nu cred ca era corect sa iti scada nota la purtare... iar daca ai aflat asa ceva de la colegi eu tind sa iti zick ca te-au mintit

| Bobitzzza a răspuns:

Nu va suparati da s-ar putea un coleg de-al meu a patit-o.In punct de vedere daca duci un aviz medical nota ta va vi refacuta la loc. funda?

| Andre29Smile a răspuns:

Daca mergi cu scutire, nu-ti va scade nota. Se scade 1punct la purtare pentru10 absente nemotivate