| Ornato a întrebat:

E ok scoala profesionala in loc de liceu?
voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum stai cu memoria, profesionala e mai usoara

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru unul care nu-si doreste sa ajunga cine stie ce profesionist si vrea sa ramana pe un salariu mediocru, este ok.
Pentru cel care rea o catiera si o profesie banoasa, nu este ok, fiindca trebuie sa termine licuel, sa dea si sa ia BAC-ul ca sa poata avea o sansa sa ajunga muncitor calificat si cine stie, poate un inginer daca vrea sa faca o facultate, sau macar un maistru, daca face un curs.

| sierra1 a răspuns:

Ai vrea să lucrezi intr-o salopetă soioasă intr-o hală rece sau
ai vrea să lucrezi la costum, intr-un mediu curat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am preferat un liceu teoretic, desi imi doream o profesie in domeniul auto.
Nu am vrut colectiv de profesionala, si am considerat ca pot invata meseria in paralel sau dupa liceu. Asa ca am trecut prin liceu foarte usor, si am inceput sa lucrez dupa ore ca ucenic la un mecanic. Dupa terminarea liceului am facut un curs de calificare de 6 luni, si am ajuns sa fiu mai cautat de service-uri decat cei care vin din profesionale, cu calificari de tehnician, nespecializati pe nimic.
Cursul de calificare te pune direct pe post, de exemplu: vulcanizor, mecanic auto, electrician auto, vopsitor-tinichigiu. Service-urile autorizate au nevoie de oameni cu aceste calificari, altfel nu sunt autorizati de RAR.
Tehnicienii in transporturi (adica absolventii profesionalelor auto) nu pot ocupa locuri de electricieni sau carosieri autorizati, trebuie sa faca si ei acele cursuri.
Daca insa tintesti mai sus decat un simplu "meserias", sa stii ca materia invatata in scolile profesionale te pregateste pentru facultate. Faci desen tehnic si alte materii ingineresti, de care ai sa te lovesti la facultate, si nu va fi deloc usor.
Doar ca in scolile profesionale nu prea e mediul potrivit pentru a invata. Colectivul este foarte nasol, glumele proaste sunt la meniul zilei, elevii abia reusesc sa nu ramana corigenti la materiile de baza. De matematica si fizica la nivel de facultate, nici vorba.

| Frank51 a răspuns:

Dacă îți place acea profesie merită, deoarece acolo înveți încă de pe atunci bazele acelei profesii, și când termini acel liceu te poți apuca direct de treabă. În schimb, nu poți face o facultate, pentru asta ai nevoie de diploma de bac.

| Lukasssz a răspuns:

Da! Mai ales cel dual, iti trimit aici niste informatii :https://www.libertatea.ro/......eo-2023407

| Eireann a răspuns:

Liceul. Nu stii ce iti rezerva viata si e bine sa ai optiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La profesionala faci ore de practica in loc de teorie ca la liceu. Daca poți alege liceul, apoi o facultate.

| TheStrategist a răspuns:

Acolo înveți o meserie

| Silwian a răspuns:

Depinde de planurile tale de viitor!

| Cehoslovacia a răspuns:

Da, inveti o meserie, ajungi barbat, nu dama cu maini fine.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ii mult mai ok sa faci liceul deoarece in multe locuri de munca de pe piata romaneasca iti cere diploma de bac,

| Lamasanu a răspuns:

Eu am terminat Turism și Alimentație la Gura Humorului, Suceava.
Acum lucrez, (mă rog), am lucrat ca Ospătar.
Acum sunt Șomer.
Dar da. la profesionala când termini, ai o meserie garantata

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

E cel putin tare.

| Tomso a răspuns:

Se confunda noțiunile.Liceul trebuie făcut neapărat. După liceu poți opta pentru o școală de meserii.