| robytzu96 a întrebat:

Termin clasa a 8 si as vrea sa dau la Liceul Astra din Pitesti, si sa fac scoala petrolistilor, adica 3 ani de profesionala in domeniul petrolului!
1)Mai are cineva de gand sa vina?
2)Ce parere aveti de liceu, conditiile de cazare?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci liceul si nu profesionala. Cu scoala profesionala nu poti sa faci mai nimic; caci daca vrei sa ai o meserie ti se va cere obligatoriu liceul. Sau poate ca la inceput nu ti se va cere liceul, dar daca vrei sa inaintezi in functie(grad), nu poti daca nu ai liceul.
Pe scurt, mai devreme sau mai tarziu te vei lovi mereu de faptul ca nu ai liceul facut. Iar ca sa faci liceul mai tarziu, vei pierde iarasi intre 2-4 ani pentru asta.(Si bani si timp).
De aceea te sfatuiesc sa cauti sa inveti mai bine si sa faci liceul din prima. ca examene dai si la profesionala si la liceu. Mai tarziu poti merge linistit si la facultate. Si cei cu studii superioare sunt platiti mai bine fata de cei care nu au studii superioare.

PS: despre cazare si liceul de care intrebi nu am informatii.

| ChrystianSandu a răspuns:

Da, vin eu, acum vin cu o maşina din Caracal, sper să fi cel mai bun prieten al meu! Hai să închiriem o cameră impreuna, dacă vrei, pot să mai vin cu 5-6 rude să locuim toti.

| anonimg a răspuns (pentru ChrystianSandu):

ChrystianSandu, am gasit scris asta:
"Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit." (Matei.12:36)
Si la fel si asta: "Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel." (Luca.6:31) Frumos este sa ne purtam frumos unii cu altii; caci Dumnezeu poate face ca tu insuti sa ai nevoie de ajutor si sa ti sa raspunda cum ai raspuns tu. Glumele sunt frumoase; dar daca sunt lipsite de sare nu sunt placute nimanui.

| robytzu96 explică:

Anonimg. Am medie de intrare la liceu, dar ma gandeam la profesionala deoarece specializarea pe care as vrea sa merg este foarte bine platita + ca dupa cei 3 ani de profesionala, ai dreptul de a continua inca un an in clasa 12 si sa dai bacul!